30 Жовтня, 2024 8:30 am

“Твій у безпеці, а мій не вміє воювати”: що переживають партнерки військових — досвід двох чернівчанок

Чоловік Лариси Куриндаш Олексій Харитон до повномасштабної війни був майстром ремонту цифрової техніки, став зв’язківцем на Харківському напрямку. Наречений Діани Гладик Михайло Томілов працював на автосервісі, зараз – артилерист на Донецькому напрямку.

Що переживають партнерки військових, коли чекають коханих з фронту, та які речі їх дратують у соціумі, – читайте в інтерв’ю Суспільне Чернівці.

“Перший рік був найважчим”

Діана Гладик ще в січні 2022-го просила нареченого виїжджати з країни, бо чула у новинах про можливий наступ Росії. Хоча розуміла, що він не погодиться.

Михайло навчався на військовій кафедрі, був молодшим лейтенантом. Від цього дівчина ще більше панікувала, але попросила дочекатися повістки. У березні Михайлу зателефонували з військкомату і він пішов служити. Спочатку перебував на заході України. Коли почався контрнаступ, був на Запорізькому напрямку. Відтак його перевели на Донецький.

Перший рік для Діани був найважчим. Спочатку дуже емоційно реагувала на всі події і людей, часто плакала.

“У мене була велика заздрість до пар. Вони можуть спокійно гуляти, а ми з нареченим не можемо. Були періоди, коли я заходила на кухню, усвідомлювала, що його там немає, і могла розридатися. Бували істерики, які було складно зупинити”, – каже Діана.

“Твій у безпеці, а мій не вміє воювати”

Діана Гладик та Михайло Томілов. Діана Гладик

Тривалий час дівчина спілкувалася переважно з тими, у кого теж були чоловіки на фронті. Від них відчувала розуміння і підтримку.

“Мені було важко спілкуватися з подругами, у яких чоловіки вдома, бо вони казали: “Я тебе розумію” або “Не переживай”. Знаю, що так хотіли мене підтримати, але це не ті слова, які мені були потрібні”, – ділиться наречена військового.

Водночас дівчина згадує позитивні моменти, коли Михайло приїжджав у відпустку. Зараз ще більше цінує спільні моменти.

“За соцмережами не скажеш, що ти — наречена військового”

У вересні 2022-го Діана вперше поїхала за кордон. Періодично їздила у 2023-ому. Спочатку вагалася, особливо коли чула: “Як ти поїдеш, якщо тут Михайлу щось треба буде?”. Однак наречений підтримав ідею. Поїздки допомагали відновитися, дівчина щоразу поверталася з новими силами, хотіла працювати і донатити. Усе публікувала на своїй сторінці в Instagram. Каже, це теж обурювало людей.

“Хто переглядає мою сторінку, думає, що я живу своє прекрасне життя. Мені прилітало: “Як ти можеш відпочивати, поки чоловік там”. Але ж людям не треба негативу. Якщо завантажу відео, на якому видно, як я плачу, теж буде недобре”, – говорить Діана.

“Твій був готовий”

Дівчину дратує, що їй потрібно підлаштовуватися під суспільство, а не навпаки.

“Мені казали: “Твій був готовий до війни, він вчився на військовій кафедрі, а мій взагалі не від цього”, “Мій не вміє воювати, як він там буде?”, “Мій тут важливіший, бо підтримує економіку країни”. Бувало, телефонували і запитували: “Ти не знаєш, через кого можна виїхати зараз за кордон?”. Це тригерить. Іноді хочеться їм сказати: “Чому мій там, а твій тут”.

“Твій у безпеці, а мій не вміє воювати”

Військовий Михайло Томілов і його наречена Діана Гладик. Діана Гладик

Діана каже, що у соціумі немає культури підтримки. Для неї важливе питання демобілізації. Хоче, щоби люди навчилися правильно комунікувати – зокрема пояснювати, що “не хочуть йти воювати, бо страшно”, а не перекладати відповідальність та шукати відмовки. Зараз майбутнє не планує, живе в моменті.

“Були сильні, коли були разом”

Лариса Куриндаш розповідає, що її чоловік не був серед добровольців. Однак на початку повномасштабної війни спільно вирішили – якщо прийде повістка, Олексій піде. У липні 2022-го так і відбулося.

Раніше Лариса багато часу проводила на роботі. Коли залишилася з донькою сама, зрозуміла, як багато зобов’язань мав чоловік.

“На початку було складно. В один момент я усвідомила, наскільки ми були сильними, коли були всі разом. Мене дуже тримала донька, не допускала депресії чи жалості до себе. Я розуміла, що ми маємо проживати наше цивільне життя ідеально, щоби Олексій знав  він там недаремно”, – ділиться дружина військового.

“Твій у безпеці, а мій не вміє воювати”

Лариса Куриндаш та Олексій Харитон. Лариса Куриндаш

“Найважче, коли приїжджає у відпустку”

Коли є можливість, Лариса їздить до чоловіка. Постійно намагається бути з ним на зв’язку. Стресує, коли Олексія довго немає в мережі. Тоді надсилає відео з донькою чи записує голосові повідомлення про побут та роботу. Каже, складно жити в очікуванні.

“Для мене найважче, коли він приїжджає у відпустку, і ми за цей час знову звикаємо до нормального життя. Ніби щось із минулого накриває. Все класно: ми втрьох гуляємо, розмовляємо, я нарешті спокійно сплю. А потім настають пекельні дні. Мені потрібно два тижні, щоби оговтатися”.

“Твій у безпеці, а мій не вміє воювати”

Військовий Олексій Харитон і його дружина Лариса Куриндаш. Лариса Куриндаш

“Складно, коли на майданчиках бачиш батьків з дітьми”

Коли Олексій на початку своєї служби був у Рівному та Львові, Ларисі говорили: “Твій у безпеці”. Їй було боляче таке чути, адже залишилася без сім’ї. Водночас не вважає, що до неї потрібно по-особливому ставитися. Каже, через те, що у суспільстві звертають увагу на дружин військових, цивільні можуть відчувати провину, що їхні чоловіки тут.

Разом з подругами, які теж чекають коханих, створили клуб “Поки милий на війні”. Хотіли спілкування лише з тими, хто переживає схожі досвіди. Це стало терапевтичним, хоча проіснувало недовго.

“Мені складно бачити, як на майданчиках діти граються з батьками. Розумію, що це може бути військовий у відпустці, батько чотирьох дітей або чоловік, який просто боїться смерті і не хоче йти на війну. Це ж нормально. Доньці я завжди кажу: “Нас захищає тато”. Але коли вона бачить, що деякі батьки тут, запитує: “А хто захищає мого друга, якщо його тато поруч?” Хоч це впливає на мій емоційний стан, я їй пояснюю, що тато захищає не лише нашу сім’ю”.

Лариса вважає, що важливо планувати майбутнє. Вона з чоловіком давно хотіла будинок у горах. Олексій підтримує ідею, але відчуває потребу залишатися у війську. Зараз вони чекають на другу дитину. Розуміють, що буде складно, але хочуть, аби наступне покоління жило в незалежній Україні.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *