Переговори з РФ хоч завтра, але є умова: підсумки Глобального саміту миру в Швейцарії
У Швейцарії підписали підсумкову декларацію Глобального саміту миру. З 93-х країн комюніке підтримали 80, з 8 організацій – 4. Президент Володимир Зеленський заявив, що Росія може вже завтра розпочати мирні переговори, але для цього їй потрібно вивести війська з територій України.
У неділю, 16 червня, на швейцарському курорті Бюрґеншток неподалік Люцерна завершився дводенний Глобальний саміт миру. Україна та Швейцарія запросили понад 160 делегацій. У міжнародній зустрічі взяла участь 101 країна, включно з міжнародними організаціями. Дві третини країн-учасниць були представлені на найвищому рівні — президентів або прем’єр-міністрів. Фокус зібрав ключові події другого дня Саміту.
Спільне комюніке про основи миру
Учасники Глобального саміту миру узгодили, як і планувалося, спільну позицію щодо трьох із десяти пунктів “Формули миру”, яку президент Володимир Зеленський презентував у листопаді 2022 року, під час зустрічі G20 в Індонезії.
Це продовольча безпека, ядерна та енергетична безпека, а також звільнення всіх полонених і депортованих Росією українців і українок, дорослих і дітей.
Текст комюніке опублікований на сайті президента України. Зеленський заявив, що документ залишається відкритим і до нього можуть і надалі долучатися країни.
Список з 80-ти країн та 4-х організацій, які підтримали документ, оприлюднив президент України в Telegram.
Відомо, що свій підпис під комюніке не поставили:
- Вірменія
- Бахрейн
- Бразилія
- Колумбія
- Ватикан
- Індія
- Індонезія
- Лівія
- Мексика
- Саудівська Аравія
- ПАР
- Таїланд
- ОАЕ
- Константинопольський патріархат
- Організація американських держав
- ОБСЄ
- ООН
До слова, такі країни як Угорщина, Словаччина, Туреччина і Сербія підтримали комюніке.
Три пункти спільного комюніке
Підписанти мають спільне бачення щодо таких аспектів:
- Запорізька АЕС має працювати під повним суверенним контролем України;
- Має бути відновлений доступ до морських портів на Чорному та Азовському морях;
- Всі військовополонені мають бути звільнені, а цивільні — повернуті до України.
Ключові заяви лідерів країн
Прем’єр-міністрка Італії Джорджа Мелоні заявила, що Росію змусять здатися, якщо та не погодиться на умови, які пропонують країни на Саміті миру.
“Захищати Україну означає об’єднати усі зусилля міжнародної спільноти для захисту України. Якщо Росія не погодиться із цим, ми змусимо її здатися! Мир в Україні не означає, що Україна повинна здатися, як вважає Путін. Так не буде”, — сказала Мелоні.
Президент Литви Гітанас Науседа вважає, що мир в Україні може бути досягнутий лише за умови повного виведення російських військ. А заклики до Києва здатися і піти на компроміс щодо свого суверенітету будуть слугувати лише “миру, який РФ отримає, щоб продовжувати війну”.
Прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс запевнив, що його країна продовжить допомагати Україні, аби була змога вийти на “справжні переговори, що призведуть до справжнього миру”.
Радника президента США з нацбезпеки Джейк Салліван наголосив, що Вашингтон буде з Україною поки вона не переможе. За його словами, останні заяви російського президента Володимира Путіна “відкидають Статут ООН, основну мораль і здоровий глузд”.
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте переконаний, що “мир прийде тільки тоді, коли Росія буде згодна з усіма міжнародними принципами та статутом ООН”.
Дипломатичний радник президента Об’єднаних Арабських Еміратів Анвар Гаргаш вважає, що Росія має бути присутня на Саміті. На перемовинах між Росією і Україною наполягає президент Еквадору Даніель Нобоа.
Зеленський про Китай
Підсумкову пресконференцію за результатами Глобального саміту миру дав президент Володимир Зеленський. Глава держави заявив, що Росія докладала багато зусиль для того, аби лідери та представники низки країн не приїхали на Саміт миру у Швейцарії.
Щодо позиції Пекіну Зеленський зазначив, що хотів би, щоб був другом для України.
“Україна ніколи не говорила, що Китай наш ворог. І я прошу вас не використовувати такі речі. Я завжди кажу, що в України ворог один — Путін”, — сказав глава держави.
Зеленський наголосив, що “Україна поважає Китай і завжди поважала територіальну цілісність, і суверенітет цієї держави”. За його словами, “все, що хотіла б Україна, щоби Китай робив те саме щодо неї”.
“Як тільки і Бразилія, і Китай доєднаються до тих принципів, які нас сьогодні об’єднали, ми будемо раді чути їх думки, навіть якщо вони не збігаються із більшістю світу. Це нормально – об’єднувати зусилля для закінчення війни”, — пояснив президент.
Зеленський про ультиматум Путіна
Володимир Зеленський заявив, що Володимир Путін своїм ультиматумом щодо переговорів напередодні Саміту миру перекреслив усі свої попередні слова про готовність до мирних перемовин.
“Людина (Путін – ред.) пропонує Україні вийти ще з якихось наших територій, які під нашим контролем, які наші, абсолютно законні. Людина, яка хоче закінчити війну, може говорити будь-що, навіть про заморожений конфлікт, який не влаштовує нас, бо ми їм не віримо, але тут людина абсолютно провокувала весь світ і, чесно кажучи, лякала, говорячи, що не збирається закінчувати війну, а хоче далі захоплювати території. … Тут, за лаштунками, майже всі говорили, що одним цим меседжем Путін передав всьому світу, що все, що він до цього говорив про бажання закінчити війну, помножено на нуль”, — сказав президент.
Водночас Зеленський зазначив, що присутність Росії на другому саміті миру буде свідчити про те, що вона готова до закінчення війни.
“Що стосується перемовин. То Росія хоч завтра може почати з нами переговори, не чекаючи нічого, якщо вийдуть з наших територій. Це є повагою до статуту ООН”, — заявив він.
Comments (0)