Буковинській лікарні не вистачило 24 млн на ремонт, і гроші на меблі збирали з лікарів, – журналіст
Незважаючи на тендер на 24 млн грн, керівництво лікарні вирішило взяти “данину” з лікарів на ремонт медзакладу.
Можливе нецільове використання бюджетних коштів, призначених на реконструкцію медзакладу: антикорупційна Комісія в Чернівецькій області виявила ймовірні порушення у Путильській міській лікарні. За інформацією місцевих лікарів, гроші на ремонт і меблі потім дозбирали, виписуючи “липові” премії лікарям. І це при тому, що попередньо було проведено тендер на понад 24 мільйони гривень.
У новому розслідуванні для СтопКору журналіст Ігор Доценко викрив ймовірну схему керівництва лікарні, яке безпідставно позбавило премій своїх працівників.
Так, у межах рейду Буковиною журналісти побували в смт Путила, де поспілкувались із працівниками місцевої лікарні. Знімальна група дізналася, що ще влітку 2023 року Путильська центральна районна лікарня провела тендер на реконструкцію медзакладу на суму понад 24 мільйони грн, проте, за даними журналіста, на ремонт пішли лише преміальні гроші лікарів.
Нові меблі, сучасне обладнання, світлі коридори – і ніби все так, як мало б бути, адже було проведено тендер і обрано переможця. Однак, як стало відомо громадській організації “Антикорупційна комісія Чернівецької області”, це перевтілення обійшлось не без схем.
“Вони видали медикам премію до Дня медика, але ж ту премію вони взяли і забрали. Сказали медперсоналу, що ця премія піде на закупівлю стільців, нових меблів. Їхні люди мусили віддати цю премію. Вони получили, розписалися і віддали. Тому що, кажуть, треба нову мебель купляти. Хоча у кошторисі, якщо там подивляться, там колосальні гроші, виділені на премію, на стільці, на мебель, на тумби і так далі”, – розповів представник антикорупційної комісії Петро Порох.
Журналістам вдалося отримати “довідку”, в якій зазначені прізвища і суми премій для працівників, які нібито забирало керівництво на облаштування лікарні.
“Навіщо було це робити – питання відкрите. Тим паче, якщо був проведений тендер на понад 24 мільйони!” – зауважує Ігор Доценко.
Знімальна група вирушила до медичного закладу, аби поспілкуватись з працівниками та дізнатись всю правду. Вони розповіли журналістам, що їм дійсно видали премії лише задля того, аби зробити ремонт у медичному закладі.
Чи порушує ця схема законодавство України?
Юристка Богдана Сич пояснила, що такі дії з боку керівництва є незаконними, адже працівники лікарні мають на власний розсуд розпоряджатися отриманою премією і не віддавати її назад задля благополуччя закладу.
“Медичний працівник має право самостійно розпоряджатись премією, а до прикладу нарахування премії, а потім так звана конфіскація її на потреби медичного закладу є незаконною та недопустимою”, – зазначила юристка.
Розслідувачам також вдалося з’ясувати, що керівництво Путильської центральної районної лікарні могло заборонити працівникам говорити про ймовірну схему з преміальними виплатами. Адже більшість з опитаних журналістами осіб навідріз відмовилась коментувати ситуацію.
На запитання про премії одна з працівниць відповіла: “У сенсі, які премії? Ну, може кому давали, а кому не давали. Я не знаю…”. Проте у цьому списку чомусь є таке ж прізвище і ім’я, як у цієї лікарки-окуліста. Це наводить на думку, що працівники дійсно можуть щось приховувати.
Знімальній групі також вдалося побачитись з особою, яка, за словами працівників, збирала премії у лікарів на закупівлю меблів. Проте коментувати щось вона також відмовлялась. Єдине що відповіла:
“З 79 року я тут на роботі, і такі коридори були страшні, що УЖАС просто, тепер я рада що я на пенсії доробляю в таких умовах”.
І з цим важко не погодитись, проте із загальної картини нікуди не зникає факт проведення лікарнею тендеру. Куди ж могли подітися ці 24 мільйони гривень, якщо керівництво медзакладу вирішило провести реконструкцію за рахунок премій для лікарів?
Неформально лікарі повідомили журналістам, що вони нібито цікавились у керівництва, навіщо забирати премії, якщо проводився вищезазначений тендер. Тоді ж їм повідомили, що грошей з тендеру начебто не вистачило. Водночас головна бухгалтерка зазначила зовсім інше.
“На сьогоднішній день у нас використана лише частина коштів. Тому що роботи ще проводяться”.
Як зауважила представниця Ченівецького обласного підрозділу ГО “Стоп корупції” Іванка Капустянська, рішення керівництва медзакладу викликає сумніви:
“Єдине питання: чому не оголосили ще один тендер, якщо їм не вистачило тих 24 мільйонів? Куди воно все поділося? Ну не може 24 мільйони грн тільки на реставрацію піти. Тому що чітко вказана інформація в тендері, що все охоплено було в ту суму”.
І дійсно, багато фактів з цієї історії мають доволі сумнівний вигляд, проте журналісти помітили ще одну цікаву річ. Так, на меблях немає жодного інвентарного номеру, що є порушенням.
“Після здійснення закупівлі товарів для медичних закладів товари мають прийматись на облік медичного закладу та кожному призначається інвентаризаційний номер (для обʼєктів довготривалого використання) або номенклатурний (для малоцінних необоротних матеріальних активів). У разі виявлення порушень під час проведення інвентаризації в медичних закладах відповідальність покладається на матеріально відповідальну особу”, – зауважила юристка Богдана Сич.
Зважаючи на всі вище зазначені факти, знімальна група хотіла зустрітися з керівництвом медзакладу, проте у день знімання на місці не застала. Тож наступного дня Ігор Доценко зателефонував медичному директору установи Карпенко Олені Едуардівні, яка, в свою чергу, заперечувала будь-які зловживання.
“Ніхто нікого не залякував…Просто у них різна життєва позиція…да і всьо…Чому тоді якщо це неправда…чому лікарі розповідають за це? Ну це особливості характеру…більше я вам нічого не скажу”.
При цьому вона зазначила, що гроші з тендеру виділялись лише на реставрацію – водночас в договорі про закупівлю робіт чітко вказаний ще й список меблів.
Цікаво у цій справі те, що одразу після нашого візиту, згідно з нашими даними, у лікарні організували щось схоже на нараду, де обговорювали усі подробиці. До рук розслідувачів потрапив запис їх розмови.
“Я хочу сказати, що в той день вони прийшли і застали мене просто врасплох і одразу з дверей сказали, що вам давали премії і є списки. Я кажу “да було таке”. Я не змогла збрехати в той момент, тому що я була шокована….Якби я знала, що вони будуть, я би могла себе якось підготовить і сказати “нєєєє, такого не було”, – йдеться у записі.
Тож фраза “Я не змогла збрехати” – чи не є це підтвердженням того, що так званий “кешбек” премій лікарів дійсно відбувався в медзакладі? Ба більше, у розмові з журналістами сама бухгалтерка підтвердила факт видачі премій та їх “збору” на ремонт.
Зауважимо, що представники “Антикорупційної комісії Чернівецької області” вже повідомили правоохоронні органи про вчинення розтрати та привласнення державних коштів під час здійснення закупівель товарів та робіт, за фактом чого вже відкрили кримінальне провадження.
Ситуація у Путильській міській лікарні залишається під контролем підрозділу ГО “Стоп корупції” в Чернівцях. В свою чергу СтопКор також тримає руку на пульсі розвитку цих подій – будемо слідкувати, як просувається справа.
Як повідомлялось раніше, шестеро працівниць навмисно нараховували завищену зарплату працівникам лікарні прифронтового Оріхова Запорізької області, а різницю привласнювали. Правоохоронці зібрали докази їхньої злочинної діяльності.
Comments (0)