Рани обробляли 5 годин та наклали понад 150 швів: як стирають “відбитки війни”
34-річний лікар-стоматолог був на роботі і сильно постраждав під час ракетного обстрілу Києва 2 січня. Зараз він проходить лікування в дерматологічній клініці – грубі рубці лікарі роблять м’якішими, знімають свербіж та почервоніння. У межах програми “Заграва” подібне лікування постраждалі отримують безкоштовно.
Щоразу, як кудись прилітає ворожа ракета чи уламки збитої падають на цивільну забудову, ми стежимо, чи є постраждалі, скільки їх, вік та тяжкість. Але подібної інформації стільки, що відстежити потім, що стається з тими, кому ці удари завдали важких наслідків, бракує часу. Бита країна, будівлі, люди… Ми чуємо, що існують програми, які допомагають подолати наслідки поранень військовим, які лишилися без ноги чи руки. Знаємо, що для них виготовляють сучасні протези і вчать ними користуватися. Але і про тих, хто зазнав поранення обличчя, у кого рубці наростають над шкірою, також є кому піклуватися. І ця допомога надається цілком безкоштовно.
ПОСТРАЖДАЛОМУ ОБРОБЛЯЛИ РАНИ З 10 ДО 15 ГОДИНИ, ТАК БАГАТО ЇХ БУЛО
Чоловік знімає футболку і лягає на крісло, дуже подібне до стоматологічного. Його руки, груди, шия, обличчя майже повністю вкриті червоними рубцями. Лікар уважно розглядає найбільші з них. “Я бачу, що стає краще. Рубці стають більш пласкими”, – у голосі Олени Олександрівни чую задоволення. Пацієнт підтверджує, що також відчуває, що йому стає легше. Лише не дає спокою свербіж. “Зараз знову будуть неприємні ін’єкції”, – попереджає лікар. І починає вводити ліки безпосередньо в рубці.
– Препарати, які ми використовуємо, відновлюють структуру шкіри ізсередини, – пояснює лікар столичної клініки Averina Clinic Олена Гриша. – Вони мають і протизапальний компонент. Подібні процедури ми проводимо Євгену раз на місяць і дивимося в динаміці, як поводяться рубці. Наше завдання – зробити гіпертрофічні явища норматрофічними. Що це значить? Щоб рубці, які після загоєння ран стають червоними, підіймаються над шкірою, стягують тканини, стали еластичними, зупинилося запалення… У цього пацієнта уже видно покращення. На жаль, він у нас не перший. За два роки повномасштабного нападу ми надивилися на подібних постраждалих. Як правило, надаємо допомогу людям після опіків, мінно-вибухових поранень, порізів склом та пластиком. Така специфіка нашої клініки – виправляти дерматологічні та естетичні дефекти.
…Євген постраждав 2 січня цього року. Тоді під час масованої атаки одна ракета таки прорвалася крізь наше ППО і поцілила у цивільний будинок на вулиці Кудряшова в Києві. Поранення дістали 49 цивільних, 2 загинули…
– На першому поверсі цього будинку розміщувалася стоматологічна клініка. Я працюю в ній з 2015 року, – розповідає чоловік. – У 2022 році у нас була тритижнева пауза, а з 20 березня ми знову почали приймати пацієнтів – одними з перших у Солом’янському районі столиці. Я спочатку виїхав у сусідню область, але невдовзі повернувся – дзвонили пацієнти, потрібно було повертатися до роботи. За цей час неподалік від нас не раз прилітало. Іноді ми навіть закривалися, але ненадовго. Звикли з часом до того, що відбувається. Дотримувалися заходів безпеки, але продовжували працювати. У місті багато людей, їм потрібна наша допомога. Ми і працювали.
2 січня я тільки приїхав на роботу. Ще навіть не зайшов у приміщення клініки – пив каву біля входу. Тривогу я добре почув. Не встиг ще зорієнтуватися, куди піти в укриття, як… двері клініки винесло і мене ними придавило. Хвилин сім я був непритомний. Коли отямився, вже приїхали швидкі. За відчуттями, у мене була порізана ліва сторона. Лівим оком я не бачив – його заливали потоки крові. Я намагався витерти її, але руки були страшенно брудними. А більше не було чим обтерти обличчя. Я зрозумів, що щось прилетіло. Навколо дим, уламки, скло. Я вибрався з-під дверей, навів “приціл” і пішов до найближчої швидкої. Поліцейські допомогли мені до них дістатися, бо я міг врізатися в дерево. Найдивніше, що я тоді зовсім не відчував болю.
Чоловіка відвезли в лікарню, а там з 10 ранку до 15 години дня обробляли рани – так багато їх було.
– Викликали хірурга-офтальмолога, – продовжує Євген. – Він обробив повіку. Тоді ж вияснили, що у мене уламком перебита променева артерія в руці – бачите, на цьому місці утворився великий рубець. Мені в якомусь сенсі пощастило – бо сам уламок перекрив артерію. Інакше я б стік кров’ю.
18 днів Євген пробув у 17-й столичній лікарні. Туди ж привезли й інших постраждалих під час вибуху.
– Я був поранений здебільшого склом, – каже Євген. – Дрібні горбики були в тих місцях, де скло застрягло. З часом воно само виходило з тіла… Мене виписали з лікарні, ще не знявши всі шви, а їх мені наклали понад 150… Але хоча б почали відпадати корки з ран. Лице було асиметричним – залишався набряк. Двічі робили операцію на очному яблуці – в результаті однієї замінили кришталик. З часом я почав помічати, як на місці шрамів утворюються келоїдні рубці – червоні, потворні, великі…
Попри все у квітні Євген вийшов на роботу. Саме пацієнтка і порадила йому звернутися в Averina clinic – вона чула, що там допомагають лікувати власне рубці.
– Найважче мені доводиться зранку, – говорить Євген. – Таке відчуття, що вся шкіра стягнута, пече, свербить. Мені, як людині, дотичній до медицини, було зрозуміло, що потрібно відновлювати еластичність тканин. І якщо нічого не робити, буде лише гірше. Коли мене вже в клініці питали, що мене турбує, я казав: все турбує! Хотілося б, звичайно, щоб стало так, як було, але так вже не буде. Це ж зрозуміло.
Станом на зараз Євген пройшов вже чотири процедури лікування. Йому в рубці вводять спеціальні ліки. Але в кожному конкретному випадку призначають своє лікування. Це залежить від того, в який спосіб пацієнт дістав шрами.
“БУДЕМО ПРАЦЮВАТИ, ПОКИ НЕ ЗНИКНЕ ПОТРЕБА В НАШІЙ ДОПОМОЗІ”
– Мені хотілося допомагати пораненим, робити щось для постраждалих людей. Хоча я лікар-дерматовенеролог, мій досвід також міг стати у пригоді, – каже лікар-дерматовенеролог, засновниця Averina Clinic і ідейний ініціатор проєкту “Заграва” Владлена Аверіна. – Перша пацієнтка звернулась до нас у травні 2022 року, їй порекомендували нас лікарі зі столичного госпіталю. Вона з родиною потрапила під обстріл, коли вони намагалися виїхати з Чернігова. У машині загинули її рідні, а вона накрила собою дитину. В результаті цю жінку винесло з машини вибуховою хвилею. У неї постраждали обличчя, руки, була розірвана сітківка. Вона шукала допомогу. І ми зробили для неї все, що могли. Після нашого спільного лікування з офтальмологічною клінікою в Чернігові її зовнішній вигляд став кращим. Після цього інформація про те, що можна отримати безкоштовну дерматологічну реабілітацію, почала розходитися і між пацієнтами, і між лікарями. Крім поранених цивільних та військових, до нас почали звертатися і колеги, які в різних містах країни готові були також допомагати у лікуванні, представники компаній, щоб надавати таким пацієнтам ліки.
Так почала формуватися мережа дерматокосметологічної допомоги – і в серпні ми створили сайт, щоб у єдиному місці була інформація про всіх, хто готовий надавати специфічне, але таке необхідне лікування. Тоді ж народилася назва проєкту – “Заграва”. Вже тоді, у 2022 році, об’єдналося 11 клінік по всій країні. Ми співпрацюємо з іншими потужними організаціями, які надають допомогу пораненим, зокрема й психологічну. Адже нашим пацієнтам досить часто потрібна і підтримка психологів. У минулому травні провели конференцію, присвячену питанням саме рубців Scar Conference. Це найголовніша проблема, яка турбує поранених. І є різні підходи до їх лікування. Тому ми із спеціалістами обговорювали питання, коли можна застосовувати лазер, коли необхідні реконструктивні, пластичні та інші хірургічні втручання. Лікування рубців як правило займає від 6 до 12 місяців. Це довгий процес, але він дає ефект. І поранені мають знати, що вони можуть отримати і таку допомогу.
На цей момент у програмі вже 57 учасників. 90 відсотків – це дерматологічні клініки. У кінці червня проведемо конференцію в Інституті травматології. Не так давно до нас доєдналися “Ігри героїв”. У людей з ампутаціями доволі часто виникають проблеми з куксами – ми намагаємося допомогти в цих питаннях, бо і там, буває, рубці не дають пораненим нормально протезуватися, а ми можемо допомогти і в цих випадках.
Під час конференцій психологи розповідають лікарям і насамперед адміністраторам клінік, як працювати з такими постраждалими, бо саме вони першими спілкуються з пацієнтами і відповідають на їхні запитання. До речі, головне, що турбує постраждалих людей – чи справді допомога безкоштовна. Багато хто думає, що перша процедура буде безоплатна, а далі доведеться платити. Але в рамках проєкту все лікування для постраждалих від війни – безкоштовне. Ба більше, ми надаємо ліки для домашніх процедур також за рахунок компаній, які доєдналися до нашої ініціативи.
Поранені, як правило, “розкриваються” під час четвертого чи шостого візиту. Вони починають розповідати про себе, ділитися враженнями, оцінювати результат лікування. Це відбувається тоді, коли вони переконуються: про них справді піклуються. Особливо закриті військові. У них на обличчях буквально написано, коли вони приходять у косметологічну клініку вперше: що я тут роблю? Але ж поранення в обличчя, рубці, шрами – це не лише естетична проблема. Психологічно також людині важко бачити, як вона в один момент змінилася… І коли ми втручаємося в ситуацію, корегуємо шрами, зменшуємо видимі сліди поранень, нашим пацієнтам стає трішки легше – і дивитися в дзеркало, і спілкуватися із зовнішнім світом.
За два роки повномасштабної війни в межах проєкту “Заграва” проведено більш як 1 200 консультацій. 620 поранених проліковано. 50 пацієнтів було скеровано до інших спеціалістів, у яких вони отримали необхідну їм допомогу. Також було проведено навчання лікарів.
– У деяких людей є схильність до розвитку гіпертрофічних і келоїдних рубців, – продовжує лікар-дерматолог Владлена Аверіна. – Вони розвиваються, якщо рани довго не загоюються, у місцях натягнення, якщо багато часу тягнулося апаратне лікування – кістки були скріплені апаратами зовнішньої фіксації. Фізичні терапевти знають, як працювати з такими рубцями, як їх розтягувати, скручувати, що при цьому застосовувати. Для цього і потрібно проводити навчання колег у різних клініках.
Зараз ми більше працюємо з військовими, ніж із цивільними. Хоча перший час до нас зверталися якраз переважно звичайні люди, які постраждали від війни. Для мене особисто був показовим випадок вчительки із Куп’янська. Вона викладала українську мову та літературу. А під час виїзду з міста в машину поцілив снаряд. Їй посікло обличчя та голову – великі ділянки були уражені. А вона, виїхавши, все одно продовжувала викладати. І для неї це кожного разу ставало стресом, бо половина обличчя у неї була сильно пошкодженою. Коли вона приїхала до нас, була в капюшоні, причому так глибоко насунутому, щоб світло не потрапляло на її обличчя… Жінка декілька місяців не фарбувала волосся. Наше лікування їй допомагало. І вже після декількох процедур вчителька поділилася з нами, що нарешті купила собі люстерко, а потім ми самі побачили, що вона пофарбувала волосся та зробила зачіску. Це були очевидні зміни. І естетичні, і морально-психологічні.
Ми намагаємося розповідати про нашу роботу, але найчастіше спрацьовує сарафанне радіо – хтось комусь розповів. Половині поранених, які потрапляють до нас на лікування, хтось розповів про нашу роботу. Зараз серед тих, хто отримує допомогу в програмі, 75 відсотків – військові. На скільки розрахована наша програма? Ми будемо працювати, поки не зникне потреба в нашій допомозі.
Здобутий нами досвід особливо цікавить лікарів за кордоном. Коли ми влаштовуємо конференції в Європі або виступає хтось з українських фахівців з доповіддю, збираються повні зали, навіть під стінами стоять. У Монако кожного року проводиться великий міжнародний конгрес AMWC з питань вікової медицини і вже два роки поспіль “Заграва” організовує сесії щодо роботи з рубцями. В Італії, Британії ми організовуємо спільні вебінари, бо там лікарі страшенно зацікавлені почути від нас інформацію стосовно реабілітації. Є і обмін досвідом – у Таїланді в університетській клініці професор дерматології та лазерної медицини зробила стажування для українських лікарів, щоб вони навчалися сучасних лазерних методик і могли їх застосовувати потім у надскладних випадках.
Знаєте, головним гаслом нашого проєкту є слова “Стираємо відбитки війни”. Це і є наша мета – зробити так, щоб зменшити нагадування про пережите, прибрати ті шрами, які неприємно бачити у дзеркалі. Спогади ми не можемо стерти з пам’яті людини, але зробити так, щоб вона могла спокійніше дивитися на себе, – у наших силах
Comments (0)