Біль та трагедія українського народу: як відзначати День пам’яті та перемоги над нацизмом
Минулого року Верховна Рада встановила 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
Цього дня українці вшановують тих, хто боровся з нацизмом, а також усіх жертв тієї війни.
Як варто відзначати День пам’яті та перемоги над нацизмом
За словами українського історика Михайла Жирохова, 8 травня варто акцентувати увагу на стражданнях і втратах, які принесла війна.
– Цього дня 8 травня потрібно займатися не героїзацією, а більше меморіалізацією, тобто згадати тих українців, які воювали і на боці західних союзників, і на боці радянської армії, і який внесок саме Україна й українці зробили в загальну перемогу над німецькими нацистами, – каже експерт.
Варто пам’ятати, що Україна на той час не мала власної держави, тому її громадяни були змушені служити або окупантам, або в імперській армії, зауважує Жирохов.
Окрім того, експерт наголошує, що цього дня варто згадувати і трагедії цивільного населення, які принесла війна на територію України. Наприклад, Корюківка та Бабин Яр.
З 2014 року символом памʼяті про Другу світову війну в Україні є червоний мак. В Українському інституті національної памʼяті заохочують використовувати “мак памʼяті” під час меморіальних заходів. Окрім того, мак є символом пам’яті жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи із 1914 року.
Відзначати День пам’яті та перемоги над нацизмом 8 травня – європейська традиція.
8 і 9 травня: в чому різниця
З 2015 року Україна поступово впроваджувала традицію відзначати 8 травня День памʼяті та примирення.
29 травня 2023 року парламент встановив 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
Його визнали державним святом замість Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня, яке збігалось з радянським Днем перемоги.
Починаючи з 2023 року, 9 травня Україна разом із Європейським Союзом відзначає День Європи.
Ставлення українців до Дня перемоги
Останні роки популярність Дня перемоги серед українців суттєво зменшилась.
Згідно з опитуванням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології у лютому 2024 року, популярність Дня перемоги впала до 11%. У 2021 році його відзначали 30% українців.
Comments (0)