12 Жовтня, 2024 2:19 pm

Politico: НАТО може піти на цей крок вперше за 25 років

Міністри оборони країн НАТО на зустрічі наступного тижня почнуть переосмислювати багаторічну політику Альянсу щодо відносин з Росією у відповідь на загрозу з боку Кремля.

Фото: x.com/NATOpress

Відносини між НАТО і Росією досягли дна після повномасштабного вторгнення Москви в Україну у 2022 році. У відповідь НАТО назвало Росію “найбільш значною і прямою загрозою безпеці союзників”, в той час, як Кремль заявляє, що розширення НАТО на схід є екзистенційною небезпекою, пише Politico.

НАТО планує розробити нову стратегію відносин з РФ

Однак, незважаючи на зміну тону, НАТО все ще визнає “Основоположний акт” з Росією. Це документ, підписаний у 1997 році, через шість років після розпаду Радянського Союзу, який визначає спільну мету “побудувати стабільну, мирну та неподільну Європу”.

Рада НАТО-Росія, орган, створений після холодної війни для партнерства з питань безпеки і спільних проектів, не збиралася з 2022 року. Відносини неухильно погіршуються протягом багатьох років, коли Росія напала на Грузію в 2008 році, а потім незаконно анексувала Крим у 2014 році та розпалила війну на сході України.

Країни НАТО зараз намагаються “намітити різні елементи стратегії [Росії] і просунути дебати всередині Альянсу, які переносять нас на такі теми, як майбутнє Основоположного акту НАТО-Росія”, заявив журналістам у п’ятницю високопоставлений представник уряду США. “Настав час зараз розробити нову стратегію з точки зору конкретних позицій [союзників]”, – сказав чиновник.

Альянс збирає думки 32 членів: Угорщина та Словаччина мають іншу позицію

В той час як офіційні дискусії на нижчому рівні тривають вже кілька місяців, засідання міністрів оборони НАТО наступного тижня стане першим з кількох раундів дискусій на рівні міністрів на цю тему. Під час липневого саміту НАТО у Вашингтоні союзники домовилися розробити нову стратегію НАТО-Росія на наступному саміті Альянсу, призначеному в Гаазі в червні 2025 року.

Американський чиновник додав: “Зараз ми повинні мати розуміння в усьому Альянсі… що [Основоположний акт] і Рада НАТО-Росія були створені для іншої епохи, і я думаю, що союзники готові сказати, що це була інша епоха в наших відносинах з Росією, і тому щось нове є заслуженим”.

Чиновник сказав, що поки що немає проекту нової стратегії, оскільки основна увага приділяється збору думок 32 країн НАТО. Вони також заявили, що військові наслідки цих політичних навчань, як очікується, будуть обмеженими. Виникають розбіжності щодо того, як далеко має зайти НАТО для створення нового набору правил, коли йдеться про Росію. Дипломат НАТО сказав, що деякі члени Альянсу стурбовані тим, що дуже агресивна нова стратегія може надіслати “сигнал”, який може дестабілізувати Росію.

Крім того, виникає питання щодо Угорщини та Словаччини, двох країн НАТО, які розривають стосунки з рештою Альянсу, продовжуючи підтримувати контакти з Кремлем і бачачи стратегічну цінність у залученні Росії.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *