19 Грудня, 2024 1:00 pm

Доля “Придністров’я” залежить від України? Що кардинально зміниться для російського анклаву вже 1 січня

Імпотенція Росії штовхає придністровських сепаратистів в обійми Молдови.

“Яповинен бути чесним з вами, в нас попереду дуже важка зима”, — попередив громадян Молдови прем’єр-міністр республіки Дорін Речан у телезверненні наприкінці листопада і запропонував парламенту запровадити надзвичайний стан в енергетиці. Наступного дня надзвичайний стан в економіці запровадила Рада безпеки “Придністровської Молдавської Республіки (ПМР)” — анклаву на лівому березі Дністра, що відколовся від Молдови 1992 року.

І в Кишиневі, і Тирасполі, столиці “Придністров’я”, визнають, що причиною НС в енергетиці є “невизначеність” із постачаннями російського газу після 1 січня 2025 року.

“Телеграф” розбирався, як широкомасштабне вторгнення Росії в Україну зруйнувало газову схему, яка була основою економіки невизнаного “Придністров’я”, і які наслідки очікують регіон у разі повної зупинки транзиту газу через Україну.

Молдова відмовляється від російського газу

Влада в Кишиневі і в Тирасполі з тривогою чекає на новий рік. 31 грудня закінчується термін дії контракту між Газпромом та Нафтогазом України на транзит російського газу через українську газотранспортну систему (ГТС). Київ неодноразово заявляв, що не має наміру продовжувати договір про транзит із Газпромом, проте готовий розглянути пропозиції інших європейських країн щодо постачання газу через свою територію. У цьому випадку європейські компанії могли б закуповувати газ, наприклад, в Азербайджані та транспортувати його через Росію та Україну. Київ мав би контракт на транзит газу із європейськими компаніями, а не з Газпромом. Незважаючи на війну та санкції, деякі європейські країни, зокрема Австрія, Угорщина, Словаччина та Молдова зберігають постачання російського трубопровідного газу. Ці країни зацікавлені у продовженні транзиту газу через ГТС України.

На двох берегах Дністра криза проявляється по-різному. Для Молдови відсутність російського газу створить проблеми, але колапсу економіки не станеться. Навіть якщо транзит російського газу через Україну буде повністю зупинено, газ не зникне на підконтрольній Кишиневу території.

З жовтня 2021 року Молдова має контракт із Газпромом на щорічне постачання 3,3 млрд кубометрів газу. Однак у жовтні 2022 року росіяни несподівано скоротили постачання на третину. Російський газовий монополіст аргументував свої дії небажанням Кишинева виплачувати борг у розмірі $709 млн та обмеженнями з боку України. Оператор Газотранспортної системи України (ГТС) припинив приймати російський газ на одній із двох точок входу на кордоні після того, як її захопили російські війська.

Газотранспортна система України
Газотранспортна система України

З того часу Газпром постачає газ до Молдови лише в обсязі 5,7 млн куб.м. на добу замість 9 млн куб.м. Весь цей обсяг газу йде виключно у “Придністров’я”. Причому Тираспіль за нього не платить – натомість постачає до Молдови дешеву електроенергію, яку виробляє розташована на лівому березі Дністра Молдавська ДРЕС.

Проблеми з постачанням російського газу після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну змусили Молдову негайно модернізувати свою енергетику. Кошти на ці цілі у розмірі 200 млн євро восени 2022 року надав Євросоюз. Тоді ж молдавська та українська електромережі були синхронізовані із континентальною європейською мережею. Синхронізація відіграла вирішальну роль у збереженні стабільного енергопостачання у період російських бомбардувань українських енергооб’єктів. У 2023 році уряди Молдови та Румунії підписали меморандум про об’єднання газових мереж, який, зокрема, передбачає розширення існуючого газопроводу з румунського міста Ясси до Кишинева.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *