Чому повалення Асада може стати вирішальним моментом для України
Втеча поваленого президента Сирії Башара Асада до Москви після блискавичного краху його режиму – це значно більше, ніж просто втрата держави-союзника, пише в аналітичній статті CNN.
І пояснює: падіння династії Асадів стало серйозним ударом по амбіціях президента РФ Володимира Путіна стати важливим гравцем на Близькому Сході. При цьому власний режим російського лідера також може опинитися під загрозою.
“Путін кинув Асада під автобус, щоб продовжити свою війну в Україні. Його ресурси обмежені, і він не такий сильний, як здається”, – цитує CNN слова ексміністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.
Видання також проводить історичні паралелі: втеча Асада з країни нагадує те, як колишній колишній президент України Віктор Янукович втік з України до Росії 2014 року. А сирійці нині розгулюють по палацу Башара в Дамаску, як колись українці по резиденції Януковича в Межигір’ї.
Автор статті нагадує, що Янукович після своєї втечі не повертався в Україну. Найімовірніше, це чекає й на Асада, який більше не зможе повернутися назад.
CNN вважає, що падіння режиму Асада в Сирії може стати поворотним моментом для України.
Воно відбулося у той момент, коли президент України Володимир Зеленський був у Парижі, де зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном та обраним президентом США Дональдом Трампом.
На думку видання, попри занепокоєння, що нова адміністрація США може припинити підтримку Києва, втеча Асада може потенційно послабити позиції Путіна в переговорах про припинення війни в Україні. Особливо, якщо партнери Києва припинять сприймати всерйоз його ядерні погрози.
Видання вказує, що на події в Сирії звернув увагу і Трамп.
“Росія, оскільки вона так загрузла в Україні і втратила там понад 600 000 солдатів, схоже, не в змозі зупинити цей марш (повстанців) через Сирію, країну, яку вона захищала протягом багатьох років”, – написав обраний президент США у соцмережах.
CNN додає, що крах режиму Асада є цілком реальною військовою втратою для Путіна, оскільки в Сирії Москва тримала військово-морську базу, а також використовувала свою авіабазу Хмеймім.
У 2017 році під час її відвідин Путін заявив, що противники Асада зазнають “безпрецедентних ударів, яких вони ще не бачили, якщо знову піднімуть голови”.
Коли майже десять років тому Путін втрутився у справи Сирії, спрямувавши туди свої військово-повітряні сили і бійців для підтримки Асада, це принесло свої дивіденди, вказують журналісти, – він виграв час для Асада, передав під контроль його уряду більшу частину Сирії та показав себе важливим гравцем у регіональній і глобальній політиці.
Однак тепер обіцянки Путіна підтримувати Асада всіма можливими зусиллями видаються авторам статті порожніми.
При цьому вони не виключають, що ця поразка може призвести до того, що російський лідер діятиме рішучіше в Україні, щоб здаватися сильнішою фігурою на політичній арені.
“Можливо, ще рано списувати Путіна з рахунків як конкурента-перемовника і потенційного супротивника, попри усунення Асада”, – підкреслює видання.
На думку деяких політологів, поразка Башара Асада може змусити Путіна висунути додаткові умови. Він наполягатиме на тому, що тепер Захід і Україна мають змінити свою позицію.
“Крах Асада похитнув Путіна, зробивши його менш схильним демонструвати гнучкість у відносинах з Україною. Війна в Україні певною мірою коштувала йому Сирії, що посилює його небажання йти на компроміс”, – вважає політична експертка Тетяна Станова.
Путін уже давно вважає себе втягнутим у протистояння із Заходом, йому загрожує ордер Міжнародного кримінального суду за імовірні воєнні злочини в Україні. Тож відсторонення Асада від влади може зробити його позиції жорсткішими, резюмує CNN
Падіння Асада викриває слабкість Росії
Водночас британська Telegraph вважає, що розгром Росії в Сирії та її труднощі в Україні демонструють обмеженість ресурсів Кремля.
Росія вже не здатна ефективно втручатися у внутрішні справи своїх союзників.
Крах Асада став ударом по репутації Москви як “захисника” авторитарних режимів, підкреслює видання. І цитує чинного президента США Джо Байдена: “Падіння Асада в Сирії є прямим результатом ударів, які Україна та Ізраїль завдали Росії”.
Це, на думку Telegraph, відкриває можливості для країн-сусідів Росії, як-от Грузії, Молдови чи Білорусі, які можуть посилити опір російському впливу.
Журналісти видання вважають, що Захід має скористатися цією можливістю, щоб посилити підтримку України і створити нову архітектуру безпеки, де агресія Росії стане неможливою.
“Час показав, що витривалість Путіна не нескінченна, і його поразки можуть мати далекосяжні наслідки для всього світу”, – підкреслює Telegraph.
Comments (0)