День пам’яті загиблих захисників України: трагічна історія і чому символом став саме соняшник
Через збройний напад Росії, який триває з 2014 року, Україна щодня втрачає своїх захисників і захисниць. Належне вшанування їхньої пам’яті стало важливою задачею держави та кожного з громадян.
Щоби віддати шану полеглим у календарі офіційних свят була запроваджена особлива жалобна дата – День пам’яті загиблих захисників України.
Коли відзначають День пам’яті загиблих захисників України
Пам’ятна дата стала одним із перших свят, яке запровадив президент Володимир Зеленський після вступу на посаду. Він призначив День пам’яті загиблих захисників України на 29 серпня і приурочив його до роковин подій Іловайського котла на Донеччині. У 2019 році, коли було підписано відповідний президентський указ, саме минало п’ять років з моменту трагедії.
Які події отримали назву Іловайської трагедії
Події, на честь яких було встановлено День пам’яті загиблих захисників України, трапились наприкінці літа 2014 року. Тоді саме тривала найгарячіша фаза війни за Донбас.
Майже весь серпень українські воїни тримали оборону міста Іловайськ у 45 кілометрах від Донецька. Але з часом стало зрозуміло, що війська потрібно відводити, щоби вони не потрапили в оточення. А на оборонних позиціях тоді стояли батальйони “Донбас”, “Дніпро-1”, батальйони МВС “Херсон”, “Світязь” та “Миротворець”, а також зведена рота 93-ї та 17-ї бригад ЗСУ.
Українське командування звернулось до росіян по відкриття гуманітарного коридору для відведення своїх сил. Дозвіл дав особисто очільник Кремля Володимир Путін. Вихід запланували на 29 серпня. Вранці, щойно українські війська рушили від Іловайська, росіяни розстріляли колону.
Під час тих подій загинуло 366 українських воїнів, 429 зазнали поранень, а ще 300 потрапили у полон. Якщо брати період війни до повномасштабного вторгнення, це були найбільші людські втрати України.
Чому сонях став символом свята
Вшановуючи пам’ять загиблих захисників, українці несуть до пам’ятників та меморіалів соняхи. І це не випадковість. Вибір квітки зумовлений історичними подіями.
Щоби відійти з Іловайська, українським військовим потрібно було рухатись через поля соняхів. Десь поміж них і застав їх ворожий вогонь. Тому саме сонячні квіти стали нагадуванням про полеглих воїнів і символом обірваних окупантами життів.
Comments (0)