21 Грудня, 2024 3:27 pm

Україна близька до створення власної ракети з дальністю до 700 км: деталі розробки

Україна впритул підійшла до створення власної ракети з дальністю близько 700 кілометрів, а також розробляє зенітно-ракетний комплекс з дальністю 100 км.

Про ракету, яка може пролетіти до 700 км, розповіли перший віцепрезидент Національної академії наук, колишній секретар РНБО Володимир Горбулін та директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак в розмові з LIGA.net.

“Сапсан” мав стати аналогом російського “Іскандера”

Ще у квітні президент Володимир Зеленський повідомив, що нові моделі ракет запущені в масове виробництво, а за місяць до цього російські ресурси вказували на існування “глибокої модернізації” української протикорабельної ракети “Нептун” – тоді йшлося про можливе збільшення дальності ураження цієї зброї з 280 км до 400 км.

Крім того, наприкінці серпня Зеленський заявив, що на День Незалежності українські військові вперше вдарили по російській армії новою зброєю – ракетою-безпілотником “Паляниця”. А також зазначив, що Україна створила першу балістичну ракету, вона успішно пройшла випробування.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк тоді повідомив, що дальність польоту нової української балістичної ракети становить близько 600-700 кілометрів. Інших подробиць він не навів, але експерти не виключають, що йшлося про проект “Сапсан”, який українська оборонна промисловість почала розвивати на початку 2000-х років.

Тоді було анонсовано розробку оперативно-тактичного ракетного комплексу (ОТРК) “Сапсан”, який фактично мав стати аналогом російського “Іскандера”. Також український комплекс мав вражати на максимальній дальності до 500 км і мати бойову частину близько 500 кг.

Україна розробляє три модифікації “Сапсану”

Планувалося завершити цей проект ще в 2012 році, але термін був перенесений через брак фінансування. Проект був раптово зупинений за президентства Віктора Януковича у червні 2013 року. Про повне згортання проекту “Сапсан” оголосив тодішній міністр оборони України Павло

Однак вже в 2016 році стало відомо про відродження проекту “Сапсан” під назвою “Грім-2”. Україна нібито розпочала створення цього ОТРК з дальністю до 280 км на замовлення Саудівської Аравії. У лютому 2021 року тодішній міністр оборони Андрій Таран заявив, що “Сапсан” готовий на 80%. Ця батарея повинна була містити дві пускові установки і зарядні машини, а також дві машини управління (дивізійну і батарейну) для проведення всього спектру випробувань в найкоротші терміни.

Але після повномасштабного вторгнення ЗС РФ на територію України новини про “Грім-2” майже зникли з інформаційного простору. Восени 2022 року співробітницю КБ “Південне” затримали за підозрою у шпигунстві. Вона, за даними слідства, передавала російським спецслужбам інформацію про виготовлення “Сапсану” на власному підприємстві. За її словами, станом на літо 2022 року цей ракетний комплекс перебував на стадії готовності та виробництва виробу.

Вже у серпні 2024 року військовий експерт та керівник фонду “Повернись живим” Тарас Чмут заявив, що зараз Україна розробляє три модифікації “Сапсану”. “На жаль, держава Україна знайшла фінансування для цих комплексів лише у 2022 році”, – сказав він.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *