Якщо у вас заначка в євро: ці купюри перетворяться на фантики – ЄС виводить їх з обороту

Які купюри перетворяться на фантики, оскільки ЄС виводить їх з обороту

Як відомо, що жителі Європи в соцмережах останнім часом активно обговорюють питання про євробанкноти деяких номіналів, які з чуток будуть найближчим часом вилучені з обігу. Про це пише Стіна з посиланням cxid.

Багато хто просто встиг забути, що ще півроку тому Європейський центральний банк (ЄЦБ) анонсував випуск у 2026 році нову серію купюр. Першою відмінністю цих банкнот від тих, що нині використовуються, буде нове оформлення. Якщо зараз на євро зображено архітектурні пам’ятки країн Європейського Союзу, то на нових купюрах основними темами дизайну буде європейська природа, європейська культура та її цінності.

Але найголовніше, що зміниться набір номіналів, що випускаються, про що власне і йдуть головні дискусії в соціальних мережах. Якщо питання з найбільшою купюрою більш-менш зрозуміле, і більшість упевнена, що банкноти у 5, 10, 20, 50 та 100 євро нікуди не подінуться. Інтрига залишається довкола номіналу в 200 євро, вважає експерт із фінансової безпеки Кирило Лавринович, який працює в одному з великих українських банків.

Які банкноти точно вилучать?

За словами експерта, за одними даними, до списку банкнот, які будуть виведені з обігу назавжди, входять і купюри номіналом 500 євро та 200 євро. У принципі, всі банкноти старого зразка, випущені ще до запровадження другої серії євробанкнот, більше не випускатимуться. Це означає, що купюри номіналом від 5 до 500 євро, що стосуються першої серії, більше не використовуватимуть в обігу готівку. Однак банкноти, які вже перебувають у обігу, збережуть свою номінальну вартість, що дозволить їх власникам продовжувати користуватися ними або обмінювати їх у банках.

«В останні роки купюра в 500 євро, якою спочатку ЄЦБ страшенно пишався, а потім вирішив її різко заборонити, продовжує перебувати в центрі численних дискусій. Головне звинувачення висунуте «п’ятисоткам» — це їхня зручність. У таких купюрах досить легко і головне, непомітно, можна було перевозити чималі гроші. І багато громадян України користувалися цією властивістю, оскільки зберігати такі банкноти було дуже зручно. Але в ЄС вважали, що бузкова купюра часто використовується в незаконній діяльності, наприклад, для відмивання грошей, та й інфляція тоді «натиснула», і це стало вироком для 500 євро. Із 2019 року їх більше не друкували, а з 2020 року почали активно вилучати з обігу», — розповідає Лавринович.

Чи повторить долю «старшої сестри»?

На його думку, купюра 200 євро також готується повторити долю своєї «старшої сестри». Очікується, що ця банкнота буде вилучена з обігу одночасно із введенням в обіг нової серії банкнот. Хоча точні характеристики наступної серії поки не оприлюднені, очевидно, що Європейський Центральний Банк працює над цим питанням і оновлення євро, що анонсується, цілком може включити в себе і перегляд існуючих номіналів.

«Хоча все це неприємно, можна трохи заспокоїти власників 200 євро купюр і навіть тих, у кого ще за якоюсь нагодою залишилися 500-ки. Процес вилучення банкнот відбуватиметься поступово та планомірно. Це означає, що, хоча деякі банкноти більше не випускатимуться, ті, які вже перебувають у обігу, ще деякий час прийматимуться торговцями та фінансовими установами. Користувачі матимуть можливість обміняти застарілі банкноти, як, наприклад, вищезгадані п’ятисотеврові купюри в банках, що забезпечить безпроблемну конвертацію», — заспокоює експерт.

Крім того, Лавринович підкреслив, що вилучення банкнот не призводить до негайної втрати їхньої вартості. Ті ж банкноти в 200 євро, якщо їх навіть скасують, залишатимуться дійсними протягом певного періоду часу, а їхня вартість залишиться незмінною доти, доки вони не будуть офіційно оголошені недійсними. Цей перехідний період дасть усім охочим можливість пристосуватися до нововведень і в спокійному плановому режимі замінити гроші, що є на рука, які вимагають заміни.

«Поки остаточного рішення не ухвалено, найбільш обережні громадяни вже починають витягувати великі купюри з «заначок», щоб обміняти їх на стійкіші номінали в 100 та 50 євро. Так, місця вони займають більше та пачки важчі. Але, по-перше, своя ноша не тягне, а по-друге, береженого Бог береже. Це жителі України знають не з чуток, а так би мовити на власному досвіді зазнали. Тому вживатимуть заходів вже зараз, щоб у майбутньому уникнути потенційних проблем, пов’язаних із обігом застарілих банкнот», — вважає фахівець із фінансової безпеки.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *