5 Квітня, 2025 20:53

Як партія Зеленського проводить політичну агітацію: цікаві та несподівані факти

Чи справді в Україні не готуються до виборів? Якщо так, то чому кияни знаходять у своїх скриньках партійні газети? Деталі – у матеріалі “Апострофа”.

Нещодавно видання The Economist написало, що президент України Володимир Зеленський наприкінці березня скликав нараду, щоб дати вказівки своїй команді бути готовими до виборів після повного припинення вогню, якщо воно відбудеться, як сподіваються американці, до кінця квітня.

Перше підтвердження може надійти напередодні 5 травня, крайнього терміну голосування парламенту щодо продовження воєнного стану, який закінчується 8 травня. Скасування воєнного стану необхідне для початку виборчого процесу. Джерела розходяться щодо термінів, але більшість каже, що пан Зеленський націлений на літо. Закон вимагає 60 днів для передвиборчої кампанії, тому найближчим часом буде початок липня. Але деякі джерела стверджують, що кампанія займе три місяці”, – йдеться у матеріалі.

Незабаром керівник пропрезидентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія заперечив, що в Офісі президента відбулася така зустріч. Підготовку до виборів відкинули і в ОП. “Ні, про це мови немає”, – сказав заступник керівника Офісу президента Павло Паліса.

Проте днями жителі середмістя Києва знайшли у поштових скриньках партійну газету “Слуга народу” за січень 2025 року, випущену Донецькою обласною організацією партії.

Фото: Апостроф

“Апостроф” звернувся до осередку за коментарем. Там відповіли, що “з літа 2022 року офіси Донецької обласної організації партії “Слуга народу”, які були розташовані у Краматорську, Маріуполі і Покровську разом з командою у звʼязку з погіршенням безпекової ситуації вимушено змінили локації”. Тож з осені 2022 року тимчасові офіси обласної організації працюють у Кривому Розі і в Києві. “У цих містах спостерігається досить велика кількість переселенців з Донецької області, для яких щомісяця і виходить тираж партійної газети. Саме тому в цих містах розповсюджується партійна газета, друк якої поновився з лютого 2023 року”, – пояснили в обласній організації партії.

Там також додали, що “зміст газети – це як новини про діяльність депутатів команди “Слуги народу” Донеччини, які продовжують працювати для донеччан, так і загальна корисна інформація, яка може стати в нагоді ВПО”.

Команда Донецької обласної організації партії “Слуга народу” сподівається, що розповсюдження газет допоможе донеччанам дізнатися важливі новини з життя області, мати контакти гуманітарних хабів, що надають підтримку ВПО, а також безпосередньо тимчасових офісів обласної організації, де завжди можна отримати консультаційну допомогу”, – зауважили у відповідь на запит.

Партійні газети – це політична реклама, – каже “Апострофу” колишній заступник голови ЦВК Андрій Магера. – Вона може поширюватися партіями 365 днів на рік. Тут питання більше моральності – у них є, за що видавати пресу, чи може витратити на щось корисніше?”.

Політолог Андрій Золотарьов звернув увагу на те, що партійну газету “Слуга народу” у поштових скриньках можна було знайти ще три місяці тому. Оскільки на таке місто, як Київ, потрібен наклад у кількасот тисяч примірників, а наклад цієї газети – тільки 50 тисяч, отже газета не покриває всієї столиці. Однак це не означає, що в партії не думають про вибори. “Якщо з’являється [газета в скриньках киян], то це дійсно почали потихеньку готуватися до виборчої кампанії, про всяк випадок. І в мене таке відчуття, що вибори можуть багатьох застати зненацька. Чому? Тому що у влади фактично в руках сконцентрований організаційний, адміністративний, медійний і технологічний ресурс. І дійсно будуть до останнього казати, що ніхто не готується до виборів. Але надходить інформація, що керуючі вказівки на місця вже надсилають. А це фактично розігрів виборчої машини. І те, що ми бачимо в поштових скриньках, це одна з ознак того, що до виборів, незважаючи на те, хто що б не говорив, а готуються”, – певен співрозмовник видання.

Утім, це стосується не лише провладної сили. “До них почали готуватися, як влада, так і потенційна опозиція. Вони вже проводять семінари, підбирають людей, які будуть працювати в регіонах. Наприклад, пан Шаповалов перереєстрував якусь сплячу партію в партію “Полтавщина”, наприклад. “Удар” починає готувати регіональну мережу роботи з соціальними мережами”, – розповів Золотарьов.

Між тим готуватись до волевиявлення повинні не лише в партійних штабах. Як писав “Апостроф”, для проведення перших післявоєнних виборів, в Україні потрібно підготувати спецзакон, який би врахував усі безпекові ризики, котрі можуть виникнути навіть за умов припинення вогню. Серед викликів – питання організації голосування військових, а також українських біженців за кордоном. З огляду на інтерв’ю посадовців ЦВК, така ініціатива про повоєнні вибори вже готується.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *