З угодою про видобуток корисних копалин не все так просто / Колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Президент США Дональд Трамп дав зрозуміти, що він відкритий для постачання Україні більшої кількості зброї в обмін на доступ до корисних копалин країни. Україна підтримує угоду, однак, як вказує The Wall Street Journal, реалізувати план на практиці може бути не так просто.

“Багато з мінералів, що становлять найбільший інтерес для США, знаходяться в районах, які перебувають під російською окупацією або під загрозою наступу Росії. У результаті доступ до цінних українських природних ресурсів залежатиме, принаймні частково, від битви за східну Україну, де російські війська наразі просуваються”, – пише видання.

Це особливо справедливо для рідкісноземельних металів, які необхідні в певних високотехнологічних галузях, включно з обороною і відновлюваною енергетикою, – і до яких Трамп виявив особливий інтерес.

Хоча родовища рідкоземельних металів було виявлено в кількох частинах України, але найбільше відоме родовище розташоване на території, що охоплює лінію фронту на сході України, зазначає WSJ.

Водночас західні експерти висловили скептицизм щодо того, що деякі з українських мінералів, включно з рідкісноземельними металами, можуть бути видобуті в будь-який час у найближчому майбутньому.

“Найбільший недолік цього плану полягає в тому, що більшість запасів розташовані в районах України, які перебувають під контролем Росії або дуже близько до лінії фронту, а це означає, що ніхто не зможе видобувати й переробляти матеріали. Ці активи будуть важкодоступні без міцного миру в Україні. Припинення вогню недостатньо”, – сказав Вольф-Крістіан Паєс із Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Крім того, видобуток рідкоземельних металів обходиться дуже дорого, а відомі родовища в Україні набагато менші, ніж у США, сказав Джордж Інгалл, ціновий аналітик Benchmark Minerals Intelligence.

Політичний аналітик Вадим Денисенко сказав, що ідея полягає в тому, щоб відкрити українські ресурси для західних союзників після досягнення мирної угоди.

“Так, у нас є деякі великі джерела корисних копалин на окупованих територіях, але у нас також є багато таких самих і не на окупованих територіях”, – сказав він. – “Якщо у нас буде справжня мирна угода, це не буде проблемою”.