20 Квітня, 2025 07:43

У Трампа майже нервовий зрив: на столі лежать два сценарії завершення війни в Україні

Останні заяви з Вашингтона стривожили не лише Київ, але й європейських союзників. Уперше за тривалий час у США відкрито заговорили про можливий вихід із мирного процесу щодо України. Держсекретар Марко Рубіо дав зрозуміти: якщо найближчим часом не буде прориву — Америка буде розглядати інші сценарії. У Кремлі вже заговорили про завершення “енергетичне перемир’я”, натякаючи на чергові удари по Україні.  Чи буде справедливий мир? І якою ціною – у матеріалі “Комерсант український”.

Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що Америка не має наміру нескінченно сидіти за столом переговорів без результатів.

«Якщо наші зусилля зупинити війну в Україні проваляться протягом декількох днів, ми повідомимо президента Трампа, що переговори більше не є життєздатним варіантом», — заявив Рубіо.

Держсекретаря США додав, якщо обидві сторони серйозно ставляться до миру, Америка хоче допомогти, інакше піде далі.

На заяву Рубіо оперативно відреагували в Кремлі. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що нібито спостерігається “певний прогрес” у переговорах, пов’язаний із «енергетичним перемир’ям». Втім, зазначив, що місячний мораторій на удари по енергооб’єктах України вже завершився, а нових вказівок від Путіна не надходило.

Трамп вагається між двома сценаріями

Нинішня ситуація — хиткий баланс між реальними шансами на деескалацію і небезпекою примусу України до поступок. Про це в ексклюзивному коментарі “Комерсант український” зазначив доктор філософських наук, професор, проректор Європейського університету Сергій Ягодзінський

«Ситуація, яку ми сьогодні спостерігаємо, зокрема на тлі перемовин у Парижі, дає певну надію, що сторони прийшли до домовленостей щодо зупинки бойових дій. Але очевидно, що існують і сили, які протидіють зупинці — політичні, економічні, військові. І також бажання Росії отримати більше, ніж має сьогодні», — зазначає Ягодзінський.

Професор звертає увагу на небезпечні сигнали з боку команди Трампа, де вже лунали заяви про можливі «територіальні компроміси» з Україною:

«Деякі представники адміністрації Трампа говорили про 4 або 5 областей, які нібито Путін хоче забрати. І через те, що там російськомовне населення, Україні, мовляв, варто поступитися. Але ми розуміємо, що такий сценарій малоймовірний — Україна чітко висловила свою позицію», — наголошує Сергій Ягодзінський.

На думку експерта, Трамп уже втрачає терпіння. Відсутність результатів, затяжність війни, відчуття втрати контролю — усе це, ймовірно, провокує різкі заяви:

«У Трампа майже нервовий зрив через те, що він бачить. Сьогоднішня заява — доволі жорстка, і вона критична для нас. США можуть просто вийти з перемовин, залишивши Україну сам-на-сам із Росією», — припускає Ягодзінський.

Але є й інший сценарій, який Ягодзінський вважає «небажаним для Росії»:

«Трамп може не просто вийти з перемовин, а натомість — надати Україні всю необхідну зброю. А також посилити НАТО і його східний фланг. Це вже закладено в американських аналітичних планах, зокрема в матеріалах American Enterprise Institute», — додає Сергій Ягодзінський.

Сценарії лежать на столі, але їх бояться підняти

Сергій Ягодзінський порівнює теперішню ситуацію з моментом істини, коли потрібно обрати — продовжувати перемовини чи готуватися до нового етапу конфлікту:

«Ці сценарії сьогодні лежать на столі, але їх ніхто не хоче піднімати. Трамп нервує, його дратує пасивність. Він хоче завершених дій. І, можливо, ці різкі слова мають “виховний” ефект — це попередження сторонам, що наступного раунду може не бути», — Сергій Ягодзінський..

Попри тривожні сигнали, професор Ягодзінський висловлює обережну надію:

«Можливо, ці заяви мають на меті змусити сторони усвідомити, що далі відступати нікуди. І якщо тверезо зважити за і проти — аргументи на користь миру все ж можуть перемогти», — підсумовує Ягодзінський.

Отже, у Дональда Трампа дійсно може бути кілька сценаріїв щодо України. Втім, поки що жоден із них не гарантує справедливого миру без ризику нових жертв. Україна має готуватися до складних переговорів — і бути готовою як до дипломатичних рішень, так і до потреби оборонятися.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *