16 Березня, 2025 15:00

У наших сховищах залишилося обмаль блакитного палива. Чи буде газ за графіком?

Нині запаси становлять близько 7,5 мільярда кубів, а фізично підняти з підземних сховищ можна тільки близько 3 мільярдів кубів.

До кінця опалювального сезону ще понад два місяці, а в сховищах газу обмаль. Якщо ситуація погіршиться — триватимуть морози й обстріли газової інфраструктури, то влада може піти на непопулярні кроки, як-от обмежити споживання для промисловості чи тимчасово закрити школи, наголошують деякі експерти. У соцмережах навіть шириться інформація про запровадження графіків подачі газу для населення за аналогією з обмеженнями світла. Наскільки виправдані такі побоювання?

— Ціле літо ми чули від керівництва “Нафтогазу”, що в нас зростає видобуток власного газу, що ми зможемо заповнити ним усі наші газові сховища і вперше в історії пройти опалювальний сезон без імпорту, — зауважує директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. — Я завжди критично ставився до таких заяв, казав, що треба щонайменше 1,5 мільярда кубічних метрів додатково закуповувати. І це було б дешевше зробити влітку, ніж тепер. У травні-вересні вартість блакитного палива на європейському ринку була найнижчою і коливалася у межах 300 — 350 доларів за тисячу кубометрів. Тепер — удвічі вища.

— Після закінчення попереднього опалювального сезону “Нафтогаз” запланував накопичити до наступної зими 13,2 мільярда кубів. На початку жовтня минулого року у сховищах були трохи менші обсяги палива — 12,9 мільярда кубометрів. Уже нині запаси становлять близько 7,5 мільярда кубів. Щоправда, сюди входить 4,5 мільярда кубів так званого буферного газу, який завжди має залишатися у системі для її функціонування та безпечної експлуатації. А фізично підняти з підземних сховищ можна тільки близько 3 мільярдів кубів. Це найнижчий показник за всі попередні зими, — додає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. — Нам треба було закачати у сховища хоча б 16 мільярдів кубометрів. 13 мільярдів ми мали свого, тож ще 3 мільярди слід було закупити у міжнародних трейдерів. Тоді могли б спокійно пережити зиму і початок весни навіть із морозами.

— Як вважаєте, чи вдасться без проблем пройти цей опалювальний сезон? 

● В. Омельченко:

— У нас доволі холодний лютий, тож споживання різко зросло. Крім того, взнаки далися обстріли газової інфраструктури на Харківщині та Полтавщині. Нам треба обов’язково імпортувати блакитне паливо. Інакше виникнуть проблеми і для промислових споживачів (а саме їм найперше можуть обмежити постачання), і для домогосподарств.

На жаль, через недолугу комерційну стратегію “Нафтогазу” Україна втрачає сотні мільйонів доларів на закупівлю газу серед зими. Попри все, сподіваюся, що пройдемо цей опалювальний сезон без проблем. Але “Нафтогаз” та Міненерго повинні зробити висновки, щоб наступної зими ми не мали такої ж чи ще гіршої ситуації.

● Ю. Корольчук:

— На календарі вже майже кінець лютого. Березень і квітень будуть теплішими. Тож споживачі менше використовуватимуть газу. Не відкидаю, що за теплої погоди, якщо палива бракуватиме, то вже у березні припинять його постачати теплокомуненерго. Говорити ж про те, що позакривають школи, чи про те, що побутові споживачі лишаться взагалі без газу або ж що його даватимуть за графіками, наразі нема підстав.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *