Ринок оренди житла в Україні залишається однією з найпрозоріших сфер економіки. Попри високий попит, особливо з боку внутрішньо переміщених осіб (ВПО), значна частина угод відбувається без офіційних договорів та податкових відрахувань. Це створює складнощі як для держави, так і для самих орендодавців, які уникають легалізації доходів.
На фоні цих викликів у Верховній Раді та профільних міністерствах ведеться активне обговорення можливого зниження податків для учасників ринку оренди.
Докладніше про те, що у Раді та Кабміні вирішили прописати нові правила для орендодавців та наймачів житла, повідомляє “Стіна”, посилаючись на РБК-Україну.
За словами голови парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк, поточне податкове навантаження на орендодавців залишається однією з головних причин, через які власники житла не хочуть офіційно оформлювати договори оренди.
“Люди не хочуть показувати свої доходи від надання житла в оренду, тому що це 18% податку на доходи з фізичних осіб та 5% військовий збір. Тобто орендодавець має заплатити 23% від суми оренди. Водночас держава не може по-іншому надавати субсидію, потрібно зареєструвати офіційний договір”, – пояснює Шуляк.
Вона зазначає, що 2024 року стартувала нова державна програма — надання субсидій на оренду житла для вимушених переселенців.
Однак реалізація програми виявилася проблемною: власники нерухомості неохоче погоджуються здавати житло офіційно, а без зареєстрованого договору держава не може виплачувати субсидії.
Що обговорюють у парламенті
У Верховній Раді розпочалися консультації із залученням Міністерства фінансів, Комітету податкової політики, а також міжнародних експертів. Головне питання – зменшення податків для тих, хто офіційно здає житло в оренду.
“Це допоможе вивести з тіні ринок орендного житла. Від цього виграють орендодавці, тому що у них будуть офіційні договори та доходи, а з цим набагато простіше жити. А також виграє держава, адже вона отримає податкові надходження для реалізації різних програм”, – каже Шуляк.
Очікується, що зниження податкового навантаження зробить оренду привабливішою для офіційного оформлення. У результаті виграють усі: орендодавці отримають легальні доходи та захист, орендарі — більше за вибір і безпеку, а держава — надходження до бюджету.
Можливі плюси для всіх сторін
Якщо проєкт буде реалізовано, ринок оренди житла в Україні може кардинально змінитись. Завдяки легалізації доходів орендодавці зможуть брати участь у банківських та кредитних програмах, а також вирішувати юридичні суперечки на підставі офіційних документів.
Для держави легалізація оренди відкриє доступ до реальної статистики та допоможе більш точно оцінювати потреби ВПО та інших категорій населення. А зниження податків стане тим інструментом, який підштовхне ринок до «обілення».
Comments (0)