“Сигнал дійшов”: США на прохання Москви відрадили Київ від секретної операції

За даними журналістів, заява глави МЗС РФ Сергія Рябкова про те, що “сигнал до глави Пентагону дійшов”, може бути пов’язана з телефонною розмовою міністра оборони РФ Андрія Білоусова з Ллойдом Остіном. Главу Пентагону просили вплинути на українське керівництво і відмовити від секретної спецоперації, імовірно, на території РФ.

Росія і США “уникли ескалаційного витка”, Москва не піде на поступки Вашингтона, а буде домовлятися тільки “баш на баш”. Таку заяву в ефірі телеканалу “Россия 1” зробив заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков.

Можливо, “сигнал”, про який ідеться, був спрямований під час розмови міністрів оборони США і РФ Ллойда Остіна та Андрія Білоусова.

У публікації The New York Times від 26 липня повідомлялося, що глава Міноборони РФ дзвонив Ллойду Остіну, щоб поговорити про заплановану операцію України.

На початку липня, за словами журналістів, Остін отримав несподіваний запит від російського міністра. Від початку повномасштабного вторгнення Остін розмовляв телефоном із представниками Міноборони РФ тільки п’ять разів. І практично завжди телефонували представники США, намагаючись домовитися й уникнути ескалації.

Секретна операція України

За даними Пентагону, Остін зв’язався з представниками РФ 25 червня у спробі зберегти “лінії комунікацій відкритими”, а 12 липня вже Бєлоусов дзвонив, щоб попередити США, згідно з двома джерелами з американського керівництва. Повідомлялося про таємну операцію України проти РФ, яку, як вважали в Москві, схвалили Сполучені Штати, і яка могла розхитати відносини між Москвою і Вашингтоном.

У Пентагоні були здивовані звинуваченнями й нічого не знали про заплановану українську операцію. За даними джерел журналістів, те, про що розповів Бєлоусов, американці сприйняли з усією серйозністю і відрадили українське керівництво.

Журналісти TNY зазначали, що, попри залежність Києва від Вашингтона в частині постачання зброї, розвідданих і дипломатії, Україна не завжди відкрита з американськими колегами в тому, що стосується запланованих військових операцій, особливо тих, які проводяться на території РФ.

Чи справді планувалася операція, достеменно невідомо, а так само і в якій формі вона могла бути. Представники Пентагону не повідомляють подробиць телефонної розмови, але наполягають на необхідності діалогу сторін конфлікту.

12 липня, за кілька годин після телефонного дзвінка Бєлоусова, спікерка Пентагону Сабріна Сінгх повідомила репортерам, що міністр Остін наголосив на важливості двосторонніх ліній комунікації під час війни в Україні. Пентагон також не повідомив, чи порушував Остін питання під час телефонної розмови зі своїм українським колегою Рустемом Умеровим.

У заяві представників Міноборони РФ після 12 липня підтверджувалося, що телефонний дзвінок запросив саме Бєлоусов, стверджується також, що йшлося про “запобігання загрозам безпеці та зниження ризиків можливої ескалації”. Але про ймовірну секретну українську операцію не згадувалося.

Звістка про телефонну розмову представників Кремля і Пентагону слугує наочним прикладом того, що в приватних бесідах американських і російських офіційних осіб часто міститься більше важливої інформації, ніж розкривається громадськості. І що залаштунковими зусиллями США і Росія намагаються мінімізувати ризики ескалації.

У заяві Міноборони РФ йшлося про те, що Бєлоусов вказав на можливу подальшу ескалацію у зв’язку з постачанням американської зброї ЗСУ. Але журналісти зазначають, що Остін, зі свого боку, попередив російського міністра, що не варто погрожувати американським військам у Європі.

Тривога на базах США в Європі

Чотири дні потому американські військові чиновники підвищили рівень тривоги на своїх базах у Європі у відповідь на невизначені загрози з боку Кремля. За даними американської розвідки, не було якихось конкретних розвідданих щодо загроз європейським базам США з боку РФ.

Журналісти також посилаються на телефонні переговори між Остіном і колишнім міністром оборони РФ Сергієм Шойгу 12 і 23 жовтня 2022 року. Перші ініціював Шойгу, а потім телефонував уже Остін.

У публікації Міноборони США про другий жовтневий дзвінок повідомлялося, що Остін заявив, що “немає жодних передумов для російської ескалації, і наголосив на важливості продовження лінії комунікації на тлі російської незаконної та невиправданої війни проти України”.

Ще через тиждень видання The New York Times із посиланням на кілька урядових джерел повідомляло, що високопоставлені російські військові керівники нещодавно обговорювали, коли та за яких обставин Москва могла б використати тактичну ядерну зброю в Україні.

Нові розвіддані з’явилися в той час, коли Москва безпідставно поширювала повідомлення про те, що Україна планувала використати так звану “брудну бомбу” — звичайну вибухівку з радіоактивним матеріалом.

Глава Кремля Володимир Путін не брав участі в бесідах зі своїми генералами на тлі посилення Росією ядерної риторики й невдач на полі бою.

Але та обставина, що високопоставлені російські військові керівники взагалі вели ці бесіди, стривожила адміністрацію Байдена. Це показувало, наскільки вони були розчаровані своїми невдачами в Україні та припускало, що завуальовані погрози Путіна застосувати ядерну зброю можуть виявитися не просто словами.

Хоча ризик подальшої ескалації залишався високим, адміністрація Байдена і союзники США також заявили на той час, що телефонні дзвінки між західними й російськими колегами наприкінці жовтня допомогли послабити ядерну напруженість.

За словами аналітика RAND по Росії Семюела Чарапа, ці дзвінки були спрямовані на те, щоб уникнути найгіршого з можливих сценаріїв у двосторонніх відносинах.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *