Справа “Укрнафтобуріння”. Як держава забрала в себе півмільярда газу

Вже 11 червня відбудеться чергове засідання Шостого апеляційного адміністративного суду по справі “Укрнафтобуріння”. Головне питання – чи матиме Україна ще півмільярда газу та як ми пройдемо наступний опалювальний сезон.

За результатами дослідження аналітичної компанії DiXi Group, обсяг валового споживання природного газу в Україні у 2023 році становив 21,4 млрд куб.м. Це на 5% більше ніж у 2022-му, коли через повномасштабне російське вторгнення споживання впало до 20,3 млрд куб.м.

Цього року, за оцінками DiXi, споживання, в залежності від різних сценаріїв, може скласти від 21,9 млрд куб.м. до 25,2 млрд куб.м. Це пов’язано, зокрема, зі збільшенням попиту на газ з боку теплової генерації. Україні вдається те, що кілька років тому здавалося б дивом, – не імпортувати “блакитне паливо”. Але з врахуванням зупинки кількох великих видобувних компаній, зокрема, “Укрнафтобуріння”, цей тренд може бути порушено.

Розповідаємо, хто в цьому винуватий та що можна зробити для відновлення видобутку газу компаніями, які зупинилися.

1 березня, після закінчення опалювального сезону 2023/24, з’ясувалося, що Україна пройшла зиму, використовуючи газ лише власного видобутку. Це була практично історична подія, в яку мало хто б повірив кілька років тому.

Першочергова причина відсутності імпорту – скорочення споживання, як промисловістю так і домогосподарствами. Але варто відзначити, що суто український газовий ресурс було накопичено, зокрема, завдяки кільком великим компаніям, що минулого року з різних причин зупинили виробничу діяльність.

Найбільш показовим є приклад ПрАТ “ВК “Укрнафтобуріння” (УНБ), яке майже 1,5 десятиліття вело видобуток газу та нафти на Сахалінському родовищі у Харківській області. Одна з найбільш потужних українських компаній миттєво зупинилася за рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду (ШААС). А ініціатором стала Державна служба геології та надр України (Держгеонадра). Саме вона через суд вимагала анулювати спецдозвіл №6349 на розробку Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища у Харківській області. І попри порушення низки процедур та строків, домоглася свого – державну службу підтримали судді, чиє рішення нашкодило інтересам держави. Особливо цинічним воно виглядає в контексті того, що зупинка відбулася у розпал опалювального сезону, коли кожен кубометр газу важливий.

Також примітно, що анулювання згаданого Спецдозволу відбулося не за часів, коли компанією управляли менеджери олігархів з сумнівною репутацією. Воно сталося одразу після того, як УНБ за рішенням Кабінету міністрів перейшло в управління держави. За нового менеджменту компанія почала збільшувати видобуток вуглеводнів та покращувати фінансові показники. Але все це зупинилося 1 грудня 2023 року. Вже 6 місяців виробничі потужності “Укрнафтобуріння” стоять, а держава втрачає податки, дивіденди і газ, який потрібен для проходження опалювального сезону 24/25.

Чому це відбулося?

Історія бере початок у 2009 році, коли УНБ вперше спробувала отримати Спецдозвіл на видобуток газу та нафти на Сахалінці. Але тоді Держгеонадра належним чином не розглянула заяву компанії, через що УНБ звернулася до суду.

У лютому 2010 року на виконання судових рішень “Укрнафтобуріння” отримала перший спецдозвіл № 5139 на видобуток. Але Держгеонадра продовжувала оскаржувати судові рішення.

Паралельно відбувалися інші процеси – компанія домоглася розширення меж Сахалінського родовища і отримала другий спецдозвіл № 6349. Це сталося у липні 2019 року. Перша ліцензія, видана на виконання рішення суду, була анульована.

У листопаді 2019 р. судова тяганина нарешті дійшла до логічного завершення і Верховний Суд зобов`язав Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву “Укрнафтобуріння” про видачу спеціального дозволу. Чого досі не відбулося. Проте це не заважало компанії працювати, бо вона вже мала другий Спецдозвіл.

З початком повномасштабного російського вторгнення в державі та в нафтогазовому секторі України почалися масштабні трансформації, які торкнулися і УНБ. У квітні 2023 р. корпоративні права Укрнафтобуріння були заарештовані і тоді стало відомо, що компанію можуть передати в управління державі в особі АРМА (Національне агентство з розшуку та менеджменту активів), яке згодом мало знайти нового управителя.

Поки процес пошуку нового управителя був у розпалі, Держгеонадра у червні 2023 р. подала заяву про поворот виконання рішення суду у справі 2019 року. Але чомусь вимагала скасувати другий спецдозвіл, який УНБ отримала за іншою процедурою.

Буквально за кілька тижнів після цього компанію було передано в управління державній “Укрнафті”, в УНБ було призначено новий менеджмент і нову юридичну команду. Їм вдалося переконати суд першої інстанції, що аргументи Держгеонадра не мають законних підстав. Проте апеляційна інстанція, а саме колегія суддів ШААС, не побачили порушень та стали на бік заявника і у листопаді вирішили анулювати Спецдозвіл та Наказ Держгеонадр, яким цей Спецдозвіл було видано.

1 грудня 2023 р. УНБ зупинила видобуток, проте продовжила боротьбу у судах не лише за свої права, але й права держави. Бо Україна щомісяця втрачає сотні мільйонів гривень податків та десятки мільйонів кубометрів газу, який є запорукою української енергонезалежності.

1 червня 2024 року виповнилося 6 місяців з моменту зупинки УНБ. В компанії підрахували, що, в середньому, держава щомісяця недоотримує 47,3 млн куб.м природного газу та 5229 тонн конденсату. За пів року це майже 285 млн кубометрів газу та 31 тис тонн конденсату. “Те, що сьогодні відбувається з Укрнафтобуріння – дуже негативний фактор для української енергетики. Через це країна щороку втрачає приблизно півмільярда кубометрів газу, які б змогли зробити нас сильнішими та стійкішими в умовах війни”, – відмітив очільник Групи Нафтогаз Олексій Чернишов. За його словами загальний результат для галузі залежить від усіх компаній, що зараз працюють в Україні. Бо державні підприємства можуть збільшити видобуток максимум на 10%. Такий приріст зафіксовано за підсумками 5 місяців 2024 року.

Що це означає в абсолютних цифрах? Минулого року державне “Укргазвидобування” видобуло понад 13,9 млн куб. м валового природного газу. 10% від цього показника дорівнює близько 140 тис кубометрів. Це приблизно третина від можливостей УНБ, яка входила в перелік найбільших видобувних компаній країни. Всю цю нестачу доведеться імпортувати, витрачаючи дефіцитну валюту та створюючи додатковий тиск на курс гривні.

Другий більш бажаний сценарій – відновлення роботи “Укрнафтобуріння”, яке має видобувати газ і нафту та відновити статус великого платника податків. Бо ще у грудні минулого року в компанії порахували, що кожен день простою видобутку – це втрати місцевого та державного бюджетів (без ПДФО, ЄСВ та військового збору) на рівні 410,5 млн грн щомісячно.

Зокрема, це 190 млн ренти, 132,2 млн ПДВ та 88,2 млн податку на прибуток.

Тому потрібно якнайшвидше дозволити “Укрнафтобурінню”, яке володіє всією газовою інфраструктурою на Сахалінському родовищі, відновити видобуток газу та нафти. На розгляді Шостого апеляційного адміністративного суду знаходиться заява “Укрнафтобуріння” про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, яка доводить необгрунтованість заяви Держгеонадр.

Сподіваємося, що судді побачать очевидне і ухвалять рішення, яке дозволить відновити Спецдозвіл. “Газовидобувна компанія під контролем держави повинна видобувати газ та приносити державі прибуток, особливо у такий скрутний для української енергетики час. 500 млн кубометрів газу – це вагомий ресурс, що точно допоможе українцям пройти наступну зиму, – підкреслює голова правління “Укрнафтобуріння” Олег Мальчик. – Ще більш важливий аспект за його словами полягає в іншому. 10 млрд грн податків та дивідендів на рік – це кошти, які мають йти на підтримку захисників України”.

В іншому випадку – країну очікують занепад і стагнація в енергетичній галузі. А віра в те, що Україна – правова держава, зазнає чергової нищівної поразки.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *