4 Квітня, 2025 14:24

Скандал з українським підручником: тема початку повномасштабного вторгнення викликала багато питань

Новий підручник для 11 класу з історії України має “білі плями” у висвітленні подій початку повномасштабного вторгнення.

Про це написала на своїй сторінці у Facebook вчителька історії із Києва Марія Воротило.

Її обурило, що підручник завершується 2024 роком при тому, що між істориками є своєрідна домовленість – не обговорювати професійно події, яким менше 5 років. Бо минуло занадто мало часу, ми ще не є об’єктивними, не всі наслідки можуть бути очевидними.

А якщо говорити про Україну – так такі “молоді” події є ще неймовірно тригерними. А ще влада, яка керувала державою у 2020 році і далі – досі при владі. Отже, у 11 класі ми тепер вчимо не тільки ковід, але і історію повномасштабної війни. І це дивна ситуація – обговорювати з дітьми події, учасниками яких були ці ж самі діти.

Важко говорити про Ірпінь з дітьми, які тікали звідти у 2022 році і бачили підрив дамби. Важко говорити з харківськими малюками, особливо із Салтівки. Діти з півдня переважно мовчать і нічого не коментують. Весь цей матеріал проходить по всім їхнім тригерам. У багатьох дітей загинули або поранені батьки, багато хто воює. Мені з ними навіть 2014 обговорювати не просто, а тут – Буча 2022-го“, – зазначила Марія.

Але найбільша проблема підручника те, як автори обирали, про що говорити, а про що – ні.

От наприклад, ви всі прекрасно пам’ятаєте НЕ підготовку до війни. Пам’ятаєте, як з осені 2021 всі бігали, хвилювались, нервували через чутки. Як активізувались ТРО, скільки було навчань. І яка спокійна була влада – із шашликами, планами на Великдень… а День Єднання пам’ятаєте? Як закликали не поширювати паніку. Як не була проведена евакуація (хоча б дітей!) з прикордонних територій, не закуплені ліки, майже повну відсутність укриттів.

У підручниках про це ні слова.

А варто насправді про це говорити, якщо вже ми піднімаємо на поверхню 2022 рік. І дітям варто запитати – а на їхню думку, враховуючи весь наш нинішній досвід, що треба було тоді робити?“, – вважає вчителька історії.

Також вона звернула увагу, що у підручнику не вистачає карт, необхідних для обговорення військових дій.

І знаєте, якщо вже обговорювати цю війну – то я б хотіла її обговорювати з точки зору людей. Бо ця війна про нас, про наші цінності, втрати, переоцінку себе, зміну світогляду. Я б хотіла прочитати у підручнику хоч одну історію про убитих цивільних і митців у окупації – хоча б про Володимира Вакуленка. Та Боже, у нас зараз стільки проєктів, які намагаються розповідати про це – а у підручнику тиша“, – написала Марія.

Вона висловила здивування, чому у 2025 році діти на іспиті повинні здавати матеріал про 2024-й.

Чому підбір матеріалу саме такий, чому ми говоримо про одних людей і мовчимо про інших, чому опис нашої війни перетворився на сухий текст про “ті були там, ці були тут, тут побились, тут відступили, тут наступали”? Чому мовчимо про не підготовку до війни?

Так, можна сказати “Марія, ви ж історик, а обговорюєте наразі підручник на емоціях!” Ну а ви і вибору не залишаєте. Нагадую, зараз 2025 рік, а я вчора дітям описувала атаку ЗСУ на Курщину. Не тому що хотіла, а тому що так треба тепер.

Описи цих нових тем – ну… не прямо погані, ні. Але вони розчаровують. Бо можна було б інакше. Зовсім інакше. І щось мені підказує, що з цим треба звертатись до міністерства, ніж до авторів“, – написала вчителька.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *