Що ж вони роблять? Росія вдарила по підстанціях, які підключені до АЕС: виник великий ризик ядерної катастрофи

Останні російські авіаудари по Україні загрожують “катастрофічним відключенням електроенергії”. А націлювання на підстанції, підключені до трьох працюючих атомних станцій, загрожує ядерною катастрофою в Європі, вважає “Грінпіс”.

Хмельницька АЕС, фото: Вікіпедія

Удари Москви в неділю були спрямовані на електропідстанції, “критично важливі для роботи атомних станцій України”, і існує ймовірність того, що реактори можуть втратити живлення та стати небезпечними, йдеться у звіті “Greenpeace”, підготовленому для The Guardian.

Атаки Росії можуть спричинити “новий Чорнобиль”

Шон Берні, ядерний експерт Greenpeace Ukraine, сказав: “Очевидно, що Росія використовує загрозу ядерної катастрофи як основний військовий важіль для перемоги над Україною. Але здійснюючи атаки, Росія ризикує отримати ядерну катастрофу в Європі, яку можна порівняти з Фукусімою у 2011 році, Чорнобилем у 1986 році або навіть гірше”.

Ініціативна група закликала Росію негайно припинити атаки на енергосистему України, а Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) говорить про постійне спостереження на підстанціях, критично важливих для атомних станцій країни. МАГАТЕ провело одну інспекцію наприкінці жовтня, але не взяло на себе зобов’язання повертатися.

Хоча “Грінпіс” є незалежною організацією, він підтримує контакти з урядом України. Офіційні українські джерела, з якими зв’язалася The Guardian, визнали технічний аналіз кризи, проведений Greenpeace.

У ніч на неділю та рано вранці Росія випустила шквал із понад 210 ракет і безпілотників, спрямованих на цілі виробництва та передачі електроенергії по всій країні. Через кілька годин “Укренерго”, головний постачальник електроенергії в країні, оголосило про загальнонаціональне нормування, щоб допомогти системі відновитися.

Вибухи пролунали у містах Київ, Одеса та Миколаїв на півдні, у Кривому Розі, Павлограді, Вінниці на центральній Україні та Рівному та Івано-Франківську на заході. Вибухи також пролунали біля кордону України з Молдовою, де енергосистема України з’єднується з сусідом, і з рештою Європи.

Хоча вважається, що атаки не були спрямовані безпосередньо на три діючі атомні електростанції України, на Рівне та Хмельницький на заході, а також на АЕС на півдні України, Грінпіс заявляє, що Росія навмисно намагалася посилити стрес, в якому вони перебувають, націлюючись на підстанції, до яких вони підключені.

Постачання енергії для охолодження реактора — під загрозою

У неділю МАГАТЕ повідомило, що основні лінії електропередач від чотирьох підстанцій до трьох атомних електростанцій були перебиті, а на Хмельницькій АЕС спостерігачі на місці “почули гучний вибух”. Дві лінії електропередач до Рівного стали недоступними, а виробництво було скорочено на шести з дев’яти діючих ядерних реакторів на трьох майданчиках.

На ці три об’єкти припадає близько двох третин електроенергії України, оскільки попередні атаки Росії зруйнували більшість вугільних і нафтових електростанцій країни, а деякі гідроелектростанції країни також були пошкоджені.

Особливе занепокоєння викликає те, що “серйозні пошкодження електроенергетичної системи України, включаючи підстанції, спричиняють серйозну нестабільність”, заявили в Greenpeace, що може означати тривалу втрату зовнішнього живлення реакторів. Для охолодження реактора та відпрацьованого палива потрібна енергія, стабільне постачання якої перебуває під загрозою, додали в екологічній групі.

У разі втрати постачання реактори України мають на місці дизель-генератори та акумулятори, щоб забезпечити необхідне електропостачання достатньою кількістю палива на 7-10 днів, але якщо паливо не вдасться підтримувати або електропостачання не буде відновлено, наслідки можуть призвести до ядерної катастрофи, заявили в Greenpeace.

“Втрата функції охолодження на одному або декількох реакторах неминуче призведе до розплавлення ядерного палива і великомасштабного радіологічного викиду”, – йдеться в повідомленні Greenpeace. “Найбільшому ризику піддаються люди та навколишнє середовище України, але існує ймовірність серйозного впливу на більшу частину Європи та за її межами”, – додали у відомстві.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *