Придністров’я на межі повного банкрутства. Чи зможе Путін урятувати сепаратистів?
Путін перекрив для Придністров’я безплатний газ, на якому працювала Молдавська ДРЕС, що була основним джерелом експортних доходів невизнаної республіки.
Якими можуть бути наслідки енергокризи в регіоні та до чого тут Україна
Через газову кризу у самопроголошеній “Придністровській молдавській республіці” з нового року припинили роботу всі підприємства, за винятком продовольчих. Основну електростанцію регіону – Молдавську ДРЕС – перевели на вугілля. Його запасів вистачить лише до 20 лютого 2025 року. Тепер станція, яка була основним джерелом експортних доходів невизнаної республіки, що не продає електроенергію в Молдову ледь вистачає для внутрішніх потреб.
Варто підкреслити, що влада Придністров’я тридцять років з моменту здобуття “незалежності” нічого не робила для реальної енергетичної незалежності — не шукала альтернативних джерел енергії, не адаптувала населення до ринкових цін. Їй зручно було залишатися залежною від Кремля. Так і зараз, всупереч економічній логіці, влада “ПМР” не стала переглядати абсолютно нерентабельний тариф за електрику для населення після того, як зросли витрати на виробництво електроенергії на Молдавській ДРЕС. Водночас Тирасполь з 1 січня значно підвищив плату (більше ніж у 3 рази! – Ред.) за електрику для підприємств, які й так зазнають колосальних збитків через війну в Україні.
Придністров’я на межі дефолту
Промислові підприємства та організації “ПМР” генерують майже 60% усіх доходів республіканського бюджету. Ще близько 20% доходів бюджету – це прибутковий податок з фізосіб. Через війну в Україні основні платники податків Придністров’я насилу наповнювали бюджет сепаратистського анклаву, і бюджет цей неухильно танув в останні три роки. Покривати дефіцит бюджету влада Придністров’я збиралася за рахунок кредитів “підприємств сфери природних монополій, житлово-комунального господарства”, зазначено у пояснювальній записці до закону “ПМР” про бюджет на 2025 рік.
Насправді діри в бюджеті “ПМР” затикав Кремль — головний бенефіціар “незалежності Придністров’я”. Про те, як це відбувалося, розповів “Телеграфу” колишній радник президента Республіки Молдова в енергетичній сфері, один з авторів звіту про фінансування Росією сепаратистського анклаву Серджіу Тофілат. За його даними, основним способом субсидування регіону, що відколовся від Молдови, був безплатний газ, який Росія постачала в невизнану “ПМР”. Гроші від продажу російського газу накопичувалися на спеціальному рахунку компанії “Тираспольтрансгаз-Придністров’я”. А потім у вигляді кредитів перераховувалися до бюджету невизнаного регіону, пояснив молдавський експерт.
Чи зможе Москва врятувати Тирасполь від банкрутства?
Війна в Україні змінила можливості Кремля. Йому все важче підтримувати своїх сателітів у різних точках планети. Проросійський режим Придністров’я – не виняток. Кожен рубль, витрачений на підтримку сепаратистів у Молдові, – це мінус один рубль на закупівлю снарядів для російської армії. Тому малоймовірно, що Москва в умовах колосальних військових витрат додатково візьме на себе пряме фінансування сепаратистського анклаву у разі його дефолту. На думку Серджіу Тофілата, головна мета затіяної Путіним авантюри з енергокризою у Молдові – змусити Україну відновити транзит газу до Європи. Молдавський експерт наголошує, що російський диктатор бореться за гроші, яких йому гостро не вистачає для продовження агресії проти України. Через зупинку транзиту газу до Європи Москва втратить близько 6,5 млрд доларів США на рік. “Чому Путін домагається постачання газу до Молдови саме за традиційним маршрутом через ГВС (газовимірювальна станція. — Ред.) Суджа в Курській області на східному кордоні України? Тому що, якщо Україна допустить постачання газу цим маршрутом, фактично відновивши транзит для Молдови, путінські клеврети в Словаччині, Угорщині та інші скажуть – відновіть транзит і нам. Тому ГВС Орлівка (точка входу газу на заході Одеської області, частина того самого Трансбалканського газопроводу. – Ред.) Путіну не цікава”, – пояснив молдавський експерт.
Він також припускає, що енергокриза може вплинути і на ситуацію на правому березі Дністра, у Молдові. “Існують ризики (падіння популярності президента Республіки Молдова Маї Санду через зростання цін на енергоносії. – Ред.), але рейтинги Санду – це питання комунікацій влади з виборцями. Якщо людина, отримуючи платіжку за електрику, буде матюкати Путіна, тоді проєвропейські сили у Молдові виграють. А якщо людина буде ображена на чинну владу, тоді вони програють”, — підбив підсумок молдавський експерт.
Comments (0)