Чинним законодавством не передбачено, що військовозобов’язаний має проявляти ініціативу з проходження медичного огляду, а навпаки – вказано, що направити на ВЛК – це обов’язок ТЦК та СП.
Про це розповіла адвокатка, докторка юридичних наук Наталя Опольська в інтерв’ю “Телеграфу”, коментуючи норму закону щодо обов’язкового повторного проходження ВЛК для обмежено придатних військовозобов’язаних українців до 5 лютого 2025 року.
Вона зазначила, що, згідно Порядку організації та ведення військового обліку призовників, призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) ТЦК та СП, закладів охорони здоров’я СБУ тощо.
“З аналізу даних норм можна зробити висновок, що відповідні органи мають надати особі направлення та/або повістку з метою забезпечення належного проходження ВЛК”, – сказала юристка.
За словами Опольської, у законодавстві передбачено, що військовозобов’язані, які були визнані обмежено придатними до військової служби, підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
“Тобто діюче законодавство створює обов’язок для військовозобов’язаного – пройти ВЛК, для ТЦК та СП – направити на ВЛК та для комісії ВЛК – провести медогляд”, – пояснила експертка.
Опольська наголосила: у Правилах військового обліку передбачено, що призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні прибути за викликом до ТЦК та СП у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях для проходження медичного огляду. І чинним законодавством не передбачено, що військовозобов’язаний має проявляти ініціативу з проходження медичного огляду, а навпаки – вказано, що це обов’язок ТЦК та СП направити на ВЛК.
“Однак, порушення немає тільки за умови, що ТЦК та СП не направляв обмежено придатного військовозобов’язаного на ВЛК, а військовозобов’язаний у свою чергу виконав всі вимоги законодавства щодо оновлення своїх даних”, – звертає увагу юристка.
Що стосується формального статусу, військовозобов’язаний, який не встиг перепройти ВЛК до 5 лютого, не буде визнаватися автоматично придатним до військової служби чи навпаки. За словами Опольської, його статус залишиться як військовозобов’язаного, який був визнаний обмежено придатним до військової служби і який підлягає повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Comments (0)