26 Квітня, 2025 18:41

Космічні пенсії в Україні повертають: ідея Кабміну провалилась, судді масово скасовують “незаконні” обмеження

Спеціальні пенсіонери по всій країні масово скасовують обмеження своїх пенсій, які в січні цього року запровадив уряд. Урізали частину виплат, яка перевищує 23,6 тис. грн для тих “особливих” пенсіонерів, які не захищали країну під час російської агресії (починаючи з АТО). Такі обмеження дійсно хоча б частково повернули справедливість і унеможливили ситуацію, коли колишній нардеп отримує більше 240 тис. грн пенсії, а прокурори через суди встановили собі пенсію в 80-90 тис. грн.

Однак повністю справедливість зберегти не вдалось. Поки Мінсоцполітики рахує заощадженні кошти, суди заднім числом скасовують обмеження та змушують повернути недоплачені кошти пенсіонерам. Справа в тому, що обмеження пенсій навіть під час воєнного стану можуть бути запроваджені виключно законом. А не постановою уряду.

В законі Про державний бюджет на 2025 рік сказано, що великі пенсії під час дії воєнного стану виплачують з застосуванням коефіцієнту в розміру і порядку, який визначає уряд. Вже сотні суддів своїми рішеннями визнали, що це незаконно. Уряд не може своїми постановами визначати розмір пенсій, це має бути передбачено виключно законом.

Про те, чому обмежувальні коефіцієнти не спрацювали, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Як провалилась ідея Мінсоцу

Станом на кінець квітня в Україні в судах увалили вже більше 1,4 тис. рішень щодо скасування коефіцієнтів, які обмежували пенсії розміром від 23,6 тис. грн. Кількість рішень щомісячно збільшується в геометричній прогресії. Якщо ще в лютому їх було близько 260, то за результатами квітня може бути вдвічі більше.

Скасування коефіцієнтів займає у пенсіонерів близько місяця. Наприклад, позовна заява по справі 340/1876/25 від військового пенсіонера з проханням скасувати застосування коефіцієнтів надійшла 23 березня. А вже 23 квітня суддя Кіровоградського окружного адмінсуду Роман Брегей ухвалив рішення на користь пенсіонера. При тому рішенням суду проводиться перерахунок не з моменту ухвалення рішення, а з моменту застосування коефіцієнтів. Тобто всі кошти, які не дотримали особливі пенсіонери через рішення уряду, їм мають повернути.

На своїй сторінці в Facebook суддя прокоментував судову практику (допис вийшов на наступний день після ухвалення рішення). Брегей пояснив, що обмежувати пенсії можна, однак як саме обмежувати ці виплати, має бути передбачено законом, а не постановою уряду.

Як перерахують пенсії

“Суд під моїм головуванням вчергове зробив висновок, що законодавець, ігноруючи ряд правових висновків Конституційного Суду України, прийняв закон, котрий суперечить Конституції України. Мова про делегування Уряду України повноважень стосовно прийняття норми права, яка визначає, наскільки зменшать виплату пенсій багатьом категоріям пенсіонерів. Суд зробив висновок, що у період дії воєнного стану допускається обмеження виплати пенсій, але виключно на підставі закону“, – написав суддя. Він також поставив питання, чому постановою не стали обмежувати пенсії суддям.

Серед суддів є і інші позиції. Наприклад, суддя Одеського окружного адміністративного суду Ігор Завальнюк в рішенні по справі 420/5586/25 також скасував пенсійні коефіцієнти. Однак він зазначив, що під час дії воєнного стану взагалі не можна обмежувати виплати, бо це не передбачено Указом президента. Справа в тому, що Конституція дійсно дозволяє під час війни обмежувати права (в тому числі і на соціальне забезпечення).

Однак в Указі президента, яким введено воєнний стан, є чітко перелік тих прав та свобод, які можуть бути тимчасово, під час дії воєнного стану, обмежено. І в цьому переліку не має права на соціальний захист (воно гарантуються ст 46 Конституції).

“Отже, у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом № 64/2022, не обмежені конституційні права і свободи людини і громадянина, які встановлені статтею 46 Конституції України”, – вирішив суддя. При тому він також зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів не входить зміна структури грошового забезпечення

Однак зрештою і суддя Завальнюк, і суддя Брегей задовільнили позови пенсіонерів, які просили скасувати застосування коефіцієнтів. Це вже стала практика всіх адміністративних суддів. OBOZ.UA вивчив 50 останніх рішень суддів, в яких розглядались позови пенсіонерів проти ПФУ з вимогою не обмежувати їх виплати. Що цікаво, всі 50 рішень стосуються військових пенсіонерів. І в усіх 50 випадках коефіцієнти були скасовані.

Дійсно, суди ухвалюють рішення щодо кожного пенсіонера окрема. Для цього цей пенсіонер має звернутись до суду з позовною заявою. Ймовірно, це зроблять далеко не всі спеціальні пенсіонери. Наприклад, найбагатший пенсіонер України Сергій Ківалов, виплату якому зменшили з 246 тис. до 51 тис. грн, позов до суду поки що не подавав.

Однак кількість поки що тільки зростає. І вже зараз можна казати про те, що введення коефіцієнтів – невдала спроба домогтись справедливого розподілу ресурсів. Урядовці допустили одразу кілька помилок. Головне питання: чому не передбачити коефіцієнти в самому законі про Державний бюджет. Навіщо для цього окрема постанова уряду, яку судді все одно визнають незаконною.

Що кажуть про ситуацію в Мінсоці

Міністр соцполітики Оксана Жолнович в інтерв’ю OBOZ.UA заявила, що зараз “напрацьовують” із суддями Верховного та Конституційного судів єдине розуміння: що саме є соціальною гарантією. “Пенсійне забезпечення – це конституційна гарантія нашої держави. Через це суди часто трактують обмеження чи зміни у спеціальних пенсіях як порушення цих норм. Водночас спеціальні пенсії значно відрізняються від загальних: вони нараховуються за привілейованими формулами. Якщо звичайна пенсія зазвичай покриває 40% заробітку людини, то спеціальна може сягати 90% заробітку “брутто” – без сплати податків”, – пояснила вона.

Тож поки що анонсована Мінсоцом соціальна справедливість лише “напрацьовується”. А коефіцієнти, як показала практика, мають вкрай сумнівну результативність. Цілком можливо, що вже під кінець року їх застосування щодо себе скасує більшість спеціальних пенсіонерів. Тоді ПФУ доведеться виплатити все, що не заплатили з 1 січня 2025-го через застосування, як вважають в судах, незаконних коефіцієнтів.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *