«Контрнаступ ЗСУ 2025 році може бути успішнішим, ніж у 2023-му» – генерал армії США

Військової допомоги від США на 60 мільярдів доларів разом із підтримкою ЄС достатньо, аби Сили оборони України значно змінили ситуацію на полі бою – за певного підходу і протягом року-півтора. Про пріоритети для українського військового командування після отримання американської допомоги, ресурси України та Росії у війні на виснаження та перспективи оборони і нового наступу ЗСУ – Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) поговорили з Дугласом Лютом, колишнім постійним представником США при НАТО і генерал-лейтенантом армії США у відставці.

____________________________________________________

 Що змінює у тривалій війні на виснаження Росії проти України американська військова допомога? У короткостроковій та довгостроковій перспективі?

– Очевидно, це сигнал українському народу і, зокрема, українським збройним силам. Росія намагається наростити імпульс, намагається посилити свою перевагу на передовій і постійно бомбардує українську цивільну інфраструктуру. Отже, це повідомлення підтримки, заспокоєння, я вважаю дуже важливим.

Другий безпосередній ефект, я думаю, – на Кремль. Це послання непокори. Путін поставив на тривалу війну, його стратегія перечекати нас, мовляв, США та західні союзники будуть відволікатися, стануть нетерплячими і перейдуть до інших проблем. Ця підтримка в розмірі 60 мільярдів доларів суперечить цій стратегії. Отже, це два дуже важливі меседжі: запевнення українських партнерів і непокора стратегії Кремля.

Генерал-лейтенант армії США у відставці Дуглас Едвард Лют, колишній постійний представник США при НАТО під час спеціальної події Київського безпекового форуму. Київ, 23 жовтня 2023 року
Генерал-лейтенант армії США у відставці Дуглас Едвард Лют, колишній постійний представник США при НАТО під час спеціальної події Київського безпекового форуму. Київ, 23 жовтня 2023 року

На полі бою негайний вплив має поповнення боєприпасів артилерії малої та великої дальності, що стала домінуючим тактичним знаряддям. А в глибині за цією лінією фронту – поповнення систем протиповітряної оборони, боєприпасів ППО. Це дуже важливо в короткостроковій перспективі.

Путін поставив на тривалу війну, його стратегія перечекати нас

У середньостроковій перспективі, я сподіваюся, що пакет із США на 60 мільярдів доларів, доповнений також європейськими внесками, збільшить здатність українців наносити удари глибоко за лінією фронту вглиб окупованих районів. І, зокрема, тут, я думаю, має бути дві цілі для точних ударів на великі відстані.

Одна з них – російська логістика. Вона зазвичай спирається на залізничний транспорт. А це означає, що вона вразлива. Я вважаю, що ми можемо, маючи достатню кількість далекобійних систем, поставити під загрозу цю систему матеріально-технічного постачання.

Фактично ми можемо ізолювати російських загарбників шляхом завдання ударів на далекі дистанції. Найбільш важливим буде міст через Керченську протоку, який, звичайно, є основним маршрутом поповнення запасів до окупованого Криму.

Українські військові ведуть вогонь з британсько-американської гаубиці М777 на Донеччині, 1 травня 2024
Українські військові ведуть вогонь з британсько-американської гаубиці М777 на Донеччині, 1 травня 2024

Другою метою цих ударів дальньої дії було б вразити стартові майданчики, з яких здійснюються напади на цивільну інфраструктуру та цивільне населення. ППО в Україні не може бути успішною, захищаючи лише цільові об’єкти – потрібно також завдавати удари по місцях запуску. Отже, ця кампанія складається з двох частин.

І хоча Україна виконала чудову роботу, захищаючи себе, нам потрібно зробити більше, надавши Україні можливості також вражати об’єкти запуску. Тож у середньостроковій перспективі, я сподіваюся, ці системи великої дальності будуть особливо важливі на полі бою.

– Яка зброя і техніка зараз в пріоритеті для України? Це пов’язано більше з обороною чи, можливо, і з наступом у майбутньому?

– Я думаю, є три пріоритети для українського військового командування. Перший – стабілізувати лінію фронту. Це, звісно, означає поповнення артилерійських боєприпасів, запасів засобів ППО малої дальності тощо.

Я думаю, є три пріоритети для українського військового командування

Другий – кампанія з дальніми ударами по російській логістичній системі та стартових майданчиках для повітряних атак на Україну.

І третє: доки ці два завдання виконуються, Україні необхідно розвивати наступальний потенціал, можливо, до наступного року. Цього разу, коли ми створюємо загальновійськовий потенціал, нам доведеться засвоїти уроки 2023 року.

Я думаю, що ключові уроки полягають у тому, що ця здатність не може бути отримана швидко. Не може йтися про кілька тижнів тренувань, це має бути кілька місяців цілеспрямованих тренувань.

По-друге, всі частини загальновійськового з’єднання, тобто артилерія, бронетехніка, піхота, ППО, радіоелектронна боротьба, авіаційна підтримка, всі ці частини мають бути об’єднані. І якщо ми почнемо зараз, я думаю, що перспективи на 2025 рік можуть бути непоганими.

– Чи є у вас розуміння в контексті американської військової допомоги, на скільки часу цих ресурсів вистачить Україні, щоб протистояти Росії? Рік? Два?

– У вашому питанні є багато змінних. У перших два роки боротьби з Росією американці надали 47 мільярдів доларів військової допомоги. Була й додаткова економічна допомога. Ці 60 мільярдів доларів – це більше. Іншою змінною є допомога європейців та інших членів коаліції.

Сьогодні Європа надала більше військової допомоги, ніж США. Тож якщо європейці продовжать у тому ж дусі, плюс американська допомога, то це принаймні рік, може й два роки стабільної військової підтримки. Ситуація змінюється майже щодня, європейські союзники оголошують про нові внески, але, безумовно, попереду на нас чекає солідний рік військової підтримки, і ми маємо отримати з цього максимальну вигоду.

У перших два роки боротьби з Росією США надали 47 мільярдів доларів військової допомоги
У перших два роки боротьби з Росією США надали 47 мільярдів доларів військової допомоги

– Нині є низка OSINT-досліджень, де аналізують кількість танків, артилерії та іншої техніки на російських базах зберігання, і роблять висновки, що Росія, якщо нинішній темп втрат у техніці збережеться, може безперешкодно воювати щонайменше до початку 2026 року. Як ви вважаєте, наскільки у цьому сенсі сильні позиції РФ у війні на виснаження?

– Безперечно, Росія має перевагу в кількості техніки. Але я думаю, що нам треба дивитись на якість. Техніка, яку Росія вивозить із баз зберігання – це та техніка, проти якої я тренувався, будучи офіцером американської армії, 20, 30 років тому. Це не найсучасніше та не найпотужніше обладнання.

По-друге, я подивився б на якість російської армії. Низький моральний дух, погана згуртованість, недисциплінованість, аж до воєнних злочинів. Погане командування, погана підготовка, погана якість обладнання. Отже, аргумент кількості та якості тут, я думаю, на користь якості, – на користь українських захисників.

– Росія тим не менше намагається підтримувати наратив, що її військовий та економічний потенціал дозволяє спокійно вести війну роками і чекати виснаження України. Як ви вважаєте, який є запас міцності у України, зважаючи на те, що американська допомога у 2025 році не гарантована?

Допомоги достатньо, щоб змінити ситуацію протягом наступних 12-18 місяців

 По-перше, дуже важко передбачити розвиток подій у війні. Це дуже важко передбачити. Просто забагато змінних. На вершині цієї непередбачуваності події на полі бою.

Є політична непередбачуваність, різниця між потенційною другою адміністрацією Байдена, яка продовжуватиме підтримувати Україну, та невизначеність щодо того, що може статися за другої адміністрації Трампа . Таким чином, є не тільки тактичні військові особливості на полі бою, а й політична невизначеність.

Вибори президента США заплановані на 5 листопада 2024 року. Традиційно основна боротьба за посаду під час голосування відбувається між кандидатами двох найбільших партій країни: Демократичної та Республіканської. Як очікується, на цих виборах їх представлятимуть Джо Байден і Дональд Трамп.

Цієї нової допомоги в розмірі 60 мільярдів доларів, доповненої європейськими внесками, достатньо, щоб змінити ситуацію на полі бою протягом наступних 12-18 місяців, якщо її застосувати, як я описав: стабілізувати поле бою, провести кампанію дальніх ударів по російських матеріально-технічних об’єктах і пускових майданчиках для ракет і безпілотників.

По-третє, підготувати загальновійськовий потенціал, і тоді контрнаступ у 2025 році може бути успішнішим, ніж контрнаступ у 2023-му. Якщо ми використаємо ці гроші з розумом, думаю, вони можуть суттєво вплинути на ситуацію.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *