Кому, коли, наскільки: у Пенсійному фонді України розповіли про підвищення пенсій

В Україні, попри фінансову та всю іншу виснаженість, пенсії сплачуються вчасно і в повному обсязі. Розміри виплат на жаль невеликі, адже майже половина всіх вітчизняних пенсіонерів отримують менш, ніж 4000 гривень на місяць. Втім, влада намагається потроху збільшувати пенсії, і цього року, скоріше за все, їх перерахунок також відбудеться. Про те, чи будуть у 2025 році підвищуватися пенсії, і, якщо будуть, то коли і кому, “Апострофу” розповіли в Пенсійному фонді України.

Для початку декілька загальних запитань:

– Скільки на сьогодні в Україні пенсіонерів? Яка в Україні середня пенсія? Скільки пенсіонерів отримують середню пенсію?

“… станом на 01.01.2025 на обліку в органах Пенсійного фонду України перебувало 10 343 630 пенсіонерів, середній розмір призначених місячних пенсій – 5789,05 гривні”, – йдеться у відповіді Пенсійного фонду на офіційний запит “Апострофа”.

На жаль, ПФУ не повідомив, скільки вітчизняних пенсіонерів отримують середню пенсію.

Проте відома кількість тих, хто отримує мінімальну пенсію – про це також запитував “Апостроф”: “Із загальної чисельності пенсіонерів пенсію в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361 гривня), отримували 279 324 особи”.

Пояснимо: мінімальна пенсія в Україні дорівнює розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Прожитковий мінімум у 2025 році залишився на минулорічному рівні і, згідно з планами уряду, не буде підвищуватися принаймні ще у найближчі два роки.

Як бачимо, мінімальну пенсію отримують небагато людей – близько 2,7% від загальної кількості пенсіонерів.

Але ситуація стає цілком іншою, якщо взяти кількість пенсіонерів з виплатами менше 3000 гривень на місяць – як повідомлялося раніше, станом на 1 січня 2025 року їх було 25,9% від загальної кількості, тобто це десь 2,7 мільйона пенсіонерів. Ще 17,58% (1,83 мільйона) отримували пенсію від 3000 гривень до 4000 гривень.

Тепер до головного:

– Цього року очікується перерахунок пенсій – чи відбудеться він, як і раніше, 1 березня?

В Пенсійному фонду фактично підтвердили, що березнева індексація пенсій готується, проте…

“Апостроф” вирішив прояснити деякі моменти:

– Вже відомо, наскільки будуть підвищенні пенсії в рамках щорічного перерахунку? Якою буде мінімальна доплата, якою максимальна? Якої кількості пенсіонерів торкнеться індексація?

“Частиною другою статті 42 закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (№1058) визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахвується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету міністрів України. Пунктом 6 розділу “Прикінцеві положення” закону України “Про державний бюджет України на 2025 рік” установлено, що у 2025 році, зокрема, частина друга статті 42 закону №1058 застосовується у порядку та розмірах, визначених Кабінетом міністрів України. На час підготовки цього листа рішення уряду щодо порядку проведення індексації пенсій у 2025 році розробляється”, – відповіли нам у ПФУ.

Враховуючи, що до кінця лютого залишається трохи більше тижня, будемо сподіватися, що уряд вчасно ухвалить рішення щодо індексації пенсій.

Раніше, нагадаємо, Міністерство соціальної політики пропонувало в рамках перерахунку пенсій підвищити їх на 10%. Це означає, що, наприклад, пенсія у 3000 гривень після індексації зростуть до 3300 гривень, пенсія у 4000 гривень – до 4400 гривень і так далі. Але дочекаємось все ж таки рішення Кабміну.

Крім того, наше видання поцікавилось, чи планується цього року індексація пенсій працюючих пенсіонерів. І ось яку відповідь ми отримали:

“Абзацом п’ятим частини четвертої статті 42 закону №1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які після призначення/попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та на 1 березня 2025 року набули 24 місяці страхового стажу, або які відпрацювали менше ніж 24 місяців, але після призначення чи попереднього перерахунку пенсії пройшло два роки. Результати перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам будуть після проведення такого перерахунку та узагальнення даних”.

“Апостроф” запитав також, якої кількості працюючих пенсіонерів торкнеться перерахунок пенсій цього року, проте на жаль відповіді не отримав – напевно, такі дані з’являться вже після проведення перерахунку, що випливає із наведеної вище цитати.

Відомо, що в Україні станом на 1 січня було 2,8 мільйона працюючих пенсіонерів. Проте далеко не всім з них підвищать пенсії. Для порівняння, 2024 року пенсії були перераховані 654 тисячам працюючих пенсіонерів (близько 6,2% всіх пенсіонерів).

Як було зазначено вище, 2025 року в Україні збільшення розміру мінімальної пенсії не буде, принаймні це не передбачено державним бюджетом.

– Але чи плануються інші підвищення пенсій цього року окрім березневої загальної індексації та перерахунку пенсій працюючих пенсіонерів у квітні?

“У разі ухвалення законодавчих рішень щодо збільшення пенсійних виплат у 2025 році, Пенсійним фондом України буде здійснено відповідні перерахунки”, – відповіли на це у ПФУ.

І додали, що, як і раніше, цього року проводяться перерахунки пенсіонерам, які досягли віку 70 років (доплата складе 300 гривень – “Апостроф”), 75 років (456 гривень) та 80 років (570 гривень) відповідно. Головне, щоб пенсія не перевищувала 10 340,35 гривні.

“Також на підставі заяв проводяться перерахунки у зв’язку з набуттям пенсіонерами права на встановлення індивідуальних доплат або надбавок (наприклад, надбавка на утриманців, пенсія за особливі заслуги перед Україною),” – підкреслили у фонді.

Говорячи про пенсії, ми не могли не перейти на особистості, але чому так вийшло, буде зрозуміло з нашого запитання:

– Нещодавно з’явилася інформація, що колишній народний депутат України Сергій Ківалов отримує пенсію у розмірі 246 тисяч гривень, що є найбільшою пенсією у країні – чи це відповідає дійсності?

Проте тут нас спіткало розчарування, адже Пенсійний фонд ані підтвердив, ані спростував цю інформацію.

Втім, якщо розібратися, це виглядає цілком логічно.

“Інформація про фізичну особу є конфіденційною, – пояснили у ПФУ. – Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом. Відтак, інформація щодо розміру пенсії чи щомісячного довічного грошового утримання конкретної особи оприлюдненню у формі відкритих даних не підлягає, оскільки є конфіденційною”.

Але справа не лише у Ківалові, адже людей, які отримують захмарні пенсії, чимало. А тому ми запитали й таке:

– Чи не збиралася держава обмежити розміри так званих спецпенсій? Чи вже застосовуються до них понижуючі коефіцієнти?

“Законом України “Про державний бюджет України на 2025 рік” (стаття 46) передбачено застосування у 2025 році у період дії воєнного стану коефіцієнтів до пенсій, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (23 610 гривень)”, – відповіли на це у Пенсійному фонді.

Тож, надія на те, що пенсії колишніх народних депутатів, прокурорів, суддів тощо стануть більш адекватними, все ж таки є.

При цьому у фонді підкреслили дуже важливу річ:

“(Понижуючі) коефіцієнти не застосовуються до пенсій осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім’ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, отриманими Пенсійним фондом України у порядку інформаційної взаємодії з Міністерством у справах ветеранів”.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *