
«Хочеш показати свою силу тут?». Як росіяни вербують китайців для війни проти України та які зарплати їм обіцяють — The Guardian
Росіяни вербують громадян Китаю у свою армію за допомогою відеороликів у соцмережах, обіцяючи високі зарплати та соціальні пільги.
Про це пише The Guardian, вказуючи, що деякі відеоролики, які поширюються в китайських соціальних мережах, майстерно зроблена російська пропаганда про «крутих» чоловіків. Також є відео, що складаються зі скріншотів звичайних громадян, які хочуть виїхати з Китаю.
Але, як підкреслюють журналісти, у всіх відео є спільна риса — популяризація переваг від «роботи» китайським найманцем у РФ.
Такі ролики про набір персоналу легко знайти в китайських соцмережах, і акцент у них робиться на пропонованій оплаті, яка коливається від 60 000 до 200 000 юанів (від $8,2 до близько 27,3 тис.).
Одне з відео, зазначає The Guardian, набрало сотні тисяч переглядів на різних платформах і схоже на російську рекламу рекрутингу з китайськими субтитрами. На кадрах чоловіки кидають свою повсякденну роботу заради участі у військових діях і ставлять глядачам запитання: «Ти хочеш показати свою силу тут? Це той шлях, до якого ти прагнеш? Ти — справжній чоловік, будь як вони!».
Ще на одному відео чоловік стверджує, що його вже завербували. Чоловік каже, що «через триваючий конфлікт між Росією та Україною», він їде туди після Нового року. Кадри були поширені в грудні і на них чоловік показує, як зареєструватися.
У ще одному відео знялася російська інфлюенсерка. Вона, як пише The Guardian, китайською мовою розповідає своїй багатотисячній аудиторії про фінансові переваги служби в армії Росії, а також про соціальні пільги. Крім того, робиться акцент на тому, що «навчання ведуть досвідчені тренери, оснащення найкращим професійним обладнанням». У ролику також повідомляється, що в Москві записатися може будь-яка людина віком до 60 років, незалежно від проходження військової служби за кордоном. «Іноземні та російські громадяни можуть записатися добровільно», — каже вона.
Журналісти також звернули увагу на коментарі під відео — багато хто зазначає, що пропонована заробітна плата вища, ніж їхній дохід у Китаї. Також поширені коментарі, що люди підписуються на те, щоб стати «гарматним м’ясом».
У публікації також зазначено, що кілька тижнів тому журналістка і письменниця Чай Цзін взяла інтерв’ю у громадянина КНР, який приєднався до російських окупаційних військ у листопаді 2023 року, прилетівши в країну за туристичною візою. За його словами, він був у Бахмуті Донецької області у складі «штурмової групи» поблизу лінії фронту. Він також стверджує, що в його рішенні приєднатися до військ РФ «гроші зіграли свою роль», але в основному він керувався тим, що ніколи не був на війні. Чоловік заявив, що міг би приєднатися до будь-якої зі сторін, що воюють, але на боці РФ китайців було більше — можливо, через простіший процес отримання візи, а також тому, що вони відчували допомогу Росії Китаю. Він також хотів показати своїм співгромадянам, що таке «жорстока» реальність.
«Я зрозумів, що одного разу можу тут померти, тому вирішив поділитися реальним досвідом, оскільки народ Китаю вже давно не брав участі у війнах», — заявив він.
The Guardian зазначає, що соціальні мережі Китаю відстежуються, контролюються і за потреби піддаються цензурі. І той факт, що відео про подібний «набір персоналу» залишаються в Мережі довгий час свідчить про те, що з боку влади не було жодних зусиль для вирішення проблеми.
Громадяни Китаю у складі армії РФ — що відомо
8 квітня Володимир Зеленський повідомив, що Сили оборони України взяли в полон у Донецькій області двох громадян Китаю, які воювали у складі російської армії.
Військові 81-ї окремої аеромобільної Слобожанської бригади ДШВ повідомили, що з полоненими працюють українські правоохоронці, проводячи необхідні процесуальні дії.
Глава МЗС Андрій Сибіга повідомив, що відомство викликало тимчасового повіреного у справах Китаю через участь громадян країни у війні РФ проти України.
Пізніше в Держдепі США назвали інформацію про полонених китайців «тривожним» сигналом і заявили, що Китай є головним спонсором Росії у війні проти України.
У МЗС Китаю відреагували на повідомлення про полонених і заявили, що КНР співпрацює з Україною для перевірки інформації.
9 квітня президент Зеленський заявив, що у складі армії Росії проти України воює щонайменше 155 громадян Китаю. Про них відомо українським спецслужбам.
«Ми збираємо інформацію, вважаємо, що їх (китайців — ред.) більше, набагато. Щодо цих 155 — є паспортні дані, звідки вони, їхні документи, вік, місця служби. Зрозуміла схема, як їх вербують», — зазначив Зеленський.
За його словами, однією зі схем є вербування через соціальні мережі, зокрема Тік-Ток, де росіяни поширюють рекламні ролики. Зеленський розповів, що завербовані китайці прибувають до РФ, три-чотири дні проходять медобстеження, а потім навчання. Після цього їх відправляють воювати на територію України.
Comments (0)