
“Ідіотизм і маразм”. Чому одіозні заяви Путіна про Україну варто сприймати серйозно
Президент Росії Володимир Путін вкотре заявив, що в Україні немає легітимної влади, і запропонував запровадити в країні зовнішнє управління. У відповідь на це адміністрація президента США заявила, що рішення про те, хто керує Україною, може ухвалювати лише її народ.
З правової точки зору слова Путіна є нісенітницею, а у Києві чергові роздуми про Україну назвали “ідіотичними”. Але експерти радять ставитись до них серйозно, адже це може свідчити про нові плани Кремля щодо українського питання.
Слова Путіна прозвучали під час зустрічі з підводниками в кают-компанії атомного крейсера “Архангельськ” у Мурманську 27-го березня.
Путін знову повторив свою тезу про нелегітимність чинної української влади та зазначив, що йому незрозуміло, з ким підписувати мирні угоди.
“Підпишеш, а потім прийдуть інші й усе скасують”, — сказав Путін.
Кремль неодноразово ставив під сумнів легітимність президента України та Верховної Ради, стверджуючи, що їхні повноваження завершилися, а нові вибори не проводилися.
Проте ці заяви суперечать Конституції та законам України, які прямо забороняють проведення виборів під час війни. Жодна інша країна світу чи міжнародна організація не ставлять під сумнів легітимність українських державних інститутів.
Під час візиту до Мурманська Путін заявив, що в країнах із політичною нестабільністю міжнародна практика передбачає запровадження тимчасового зовнішнього управління, і так слід вчинити з Україною.
“У рамках миротворчої діяльності ООН вже кілька разів застосовували те, що називається зовнішнім управлінням, тимчасовою адміністрацією”, — сказав Путін.

Автор фото,Getty Images
“Для того, щоб провести там демократичні вибори, для того, щоб привести до влади дієздатний уряд, який має довіру народу, а вже потім починати з ними переговори про мирну угоду та підписувати з ними легітимні документи, які будуть визнані у всьому світі”, — додав він.
При цьому президент Росії навів приклади подібних ситуацій у минулому, коли запроваджувалося зовнішнє управління у Східному Тиморі, Папуа-Новій Гвінеї та окремих частинах колишньої Югославії.
У всіх наведених Путіним випадках йдеться або про країни, де протягом багатьох років тривали громадянські війни, або про ті, що звільнялися від колоніального правління.
Генеральна Асамблея ООН неодноразово ухвалювала резолюції із засудженням російської агресії проти України — держави з міжнародно визнаними кордонами.
ООН визнає Україну в її нинішніх кордонах та визнає її владу.
Реакція Вашингтону
У ніч на п’ятницю 28 березня пропозицію Путіна прокоментували представники адміністрації президента США Дональда Трампа.
“Система управління в Україні визначається її Конституцією та народом країни”, — заявив в інтерв’ю агентству Reuters неназваний представник Ради національної безпеки США.
Однак поки що незрозуміло, чи можна вважати цей коментар офіційною позицією Вашингтона.
Раніше Трамп повторював риторику Кремля про нелегітимність київської влади та називав президента Володимира Зеленського диктатором.
“Ця пропозиція обурлива. Але Путін почувається впевнено, ведучи переговори з Трампом, у ході яких він уже домігся численних поступок, не відмовившись ні від чого натомість. І слухаючи, як у Білому домі повторюють його власні кремлівські тези”, — написав кореспондент Financial Times Крістофер Міллер у мережі Х.
На зустрічі з російськими підводниками Путін сказав, що вірить у щире бажання нової американської адміністрації покласти край війні.
“Загалом ми вітаємо врегулювання будь-яких конфліктів, зокрема й цього, мирними засобами, тільки не за наш рахунок”, — заявив він.
Згодом прессекретар російського президента Дмитро Пєсков повідомив, що Путін не обговорював з Трампом тему зовнішнього управління раніше:
“Під час телефонних розмов, про які ми вам повідомляли, ця тема не порушувалася”, — відповів Пєсков.
За його словами, Путін запропонував це “поки що лише гіпотетично”.
Репортерка BBC Імоджен Джеймс після заяв російського президента написала про те, що Путін закликає до тимчасового уряду в Україні на тлі “зростаючого тиску заради миру”.
“Ідея ідіотична”, але варто на неї зважати
Голова Офісу президента Андрій Єрмак відповів на заяви Путіна, зазначивши, що “Росія намагається зривати рух до миру, обираючи продовження війни”.
На думку політолога Вадима Денисенка російський президент своїми заявами про зовнішнє управління вийшов із переговорів про мир.
Політолог назвав три речі, які важливі нині для Путіна:
- Віра в можливість покращення військових позицій влітку.
- Небажання переходити до мирного життя через провал його історичних амбіцій і страх перед власною елітою та радикальною частиною суспільства.
- Впевненість, що Трамп не розпочне нафтову війну проти Росії та що Путін залишиться важливим гравцем у світовій політиці.
Денисенко вважає, що наступне реальне вікно для переговорів настане не раніше кінця осені. Він також зазначає, що до заяв Путіна варто ставитися серйозно:
“Якщо хтось гадає, що заява Путіна про введення управління ООН – це ідіотизм і маразм, той помиляється. Це ціла кампанія, над якою, очевидно, працювали найкращі уми РФ. Спойлер: ідея ідіотична. Але ми маємо памʼятати: затверджений план в Росії відпрацьовується, а не викидається в смітник”, – написав експерт.

Автор фото,Getty Images
Віктор Шлінчак, голова правління Інституту світової політики, написав про те, що Путін вчорашніми заявами вкотре підтвердив, що зацікавлений у повному знищенні України. Він теж вважає, що Путін дав зрозуміти, що виходить з перемовин про мир.
“На цьому фоні передана угода від США (щодо корисних копалин. – Ред.) абсолютно втрачає сенс, оскільки стає зрозумілим, що Вашингтон не має реальних можливостей усадити Путіна за стіл перемовин, де пануватиме конструктив”, – написав експерт.
За його оцінками, США наразі мають три сценарії:
- Віддати стратегічні інтереси США Путіну, фактично ставши на бік Росії.
- Перекласти “українське питання” на Європу, зосередившись на внутрішніх проблемах.
- Підтримати Україну прямо чи опосередковано.
Натомість для України єдиним планом залишається “зміцнення власних збройних сил”.
Показово, що тиждень тому путінський ідеолог Владислав Сурков дав програмне інтерв’ю й заявив, що України не існуватиме, а Росія буде розширювати кордони.
Натомість Володимир Зеленський під час спілкування зі ЗМІ у Парижі напередодні заявив, що Путін скоро помре.
Comments (0)