Гірші за післявоєнні репарації: Telegraph розкрив умови угоди щодо копалин між США і Україною, будете шоковані

Висунуті адміністрацією Дональда Трампа умови угоди щодо корисних копалин України є гіршими, аніж репарації, які були накладені на Німеччину та Японію після Другої світової війни.

Про це повідомляє видання The Telegraph з посиланням на отриманий проект угоди з грифом “Привілейований і конфіденційний”, датований 7 лютого 2025 року.

Як зауважили журналісти, основні вимоги документа є наступними:

  • США мають отримувати 50% доходів від видобутку корисних копалин в Україні, а також 50% від вартості всіх нових ліцензій, виданих третім особам:
  • на ці доходи буде накладено арешт на користь США. Це, за словами джерела, близького до переговорів, означає: “Спочатку заплатіть нам, а потім годуйте своїх дітей”;
  • окрім рідкісноземельних мінералів, Україна має передати під контроль США порти, інфраструктуру та більшість ресурсів, зокрема нафту й газ;
  • створення фонду, який матиме виключне право встановлювати методи, критерії відбору, строки та умови всіх майбутніх ліцензій і проектів;
  • угода дає можливість США майже повністю контролювати українську сировинну економіку.

“Вони (умови угоди, — ред.) гірші, ніж фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їхньої поразки в 1945 році”, — зауважили у виданні.

Водночас, як зауважили у The Telegraph, президент України Володимир Зеленський сам запропонував ідею надати США доступу до українських ресурсів. На думку журналістів, Зеленський планував, що якщо американські компанії почнуть діяльність в Україні, то країна-агресорка Росія не наважиться на повторне вторгнення, адже деякі родовища корисних копалин знаходяться поблизу лінії фронту.

“Ймовірно, Зеленський не очікував, що зіткнеться з умовами, які зазвичай застосовуються до держав-агресорів, які зазнали поразки у війні. Вони гірші за фінансові санкції, накладені на Німеччину і Японію після їх поразки в 1945 році. Якби проєкт ухвалили, вимоги Трампа склали б більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором”, — додали журналісти.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявив, що у середу, 12 лютого, міністр фінансів Сполучених Штатів Америки Скотт Бессент представив у Києві проект “угоди про партнерство”, яка передбачає інвестиції в корисні копалини України в обмін на подальшу військову допомогу.

Згодом видання AP заявило, що угода про надання Сполученим Штатам Америки доступу до рідкісноземельних корисних копалин в Україні не передбачала гарантій безпеки. Тому Київ не підписав документ. У Білому домі назвали таке рішення “недалекоглядним”.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *