22 Квітня, 2025 00:08

Гербст відповів, чи може «міцний мир» за версією адміністрації Трампа бути схожим на стамбульські документи

Надзвичайний і повноважний посол США в Україні у 2003−2006 роках, директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст в інтерв’ю Radio NV відповів, чи «міцний мир» так, як його бачить адміністрація презилента США Дональда Трампа, може бути схожий на стамбульські документи — спробу України і Росії домовитись про припинення війни на її початку.

«Я не можу виключати цю можливість. Але я не вважаю, що сьогодні, це [можливо]. Ми знаємо, що Трамп і його команда говорили про те, що вони хочуть в кінці цих переговорів незалежну Україну, з безпекою. І вони хочуть запобігти російській агресії [в майбутньому]», — заявив Гербст в ефірі Radio NV.

Американський дипломат також нагадав, що, за словами представників адміністрації Трампа, один з елементів його підходу — це розгортання в Україні європейських військ.

«І ми знаємо, що члени команди Трампа говорили, що ми повинні посилати Україні військову техніку, з укладенням мирного договору, щоб запобігти кремлівській агресії. І ми знаємо, що умови стамбульських переговорів були зовсім гірші та інші», — додав Гербст.

Позиції Росії та США щодо європейських миротворців в Україні та Стамбульських угод

6 березня міністр закордонних справ країни-агресора Росії Сергій Лавров заявив, що Москва виступає «категорично» проти розміщення європейського миротворчого контингенту на території України. Лавров стверджує, що розміщення миротворців означатиме нібито «пряме, офіційне, неприховане залучення країн НАТО у війну проти Росії». За його словами, «цього неможливо допустити».

27 лютого Трамп заявив, що його країна підтримує європейську миротворчу місію до України після припинення російської війни.

24 лютого Трамп заявив, що російський диктатор Володимир Путін нібито прийме ідею про відправлення європейських миротворців в Україну.

«Так, він на це погодиться. Я ставив йому це запитання… Він не проти», — сказав Трамп.

6 березня, спеціальний представник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що так звані Стамбульські угоди не можуть бути основою для справедливого миру.

Про це він сказав, коментуючи заяву спецпредставника Трампа на Близькому Сході Стіва Віткоффа про те, що «Стамбульські угоди» можуть стати орієнтиром для мирної угоди між Україною і Росією.

«Якщо подивитися на Стамбульські угоди — це було через 30 днів після [повномасштабного] вторгнення. І вимоги там були дуже жорсткими до ослабленої України… Я згоден зі Стівом [Віткоффом] у тому, що це відправна точка. Я не вірю, що це справедлива база. І я думаю, що ми повинні розробити щось абсолютно нове. Можна почати з цієї позиції [яка прийнятна для росіян], але над цим повинні працювати переговорні команди», — заявив він.

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначали, що диктатор Росії Володимир Путін і високопосадовці РФ неодноразово стверджували, що мирні переговори 2022 року в Стамбулі є «ідеальною основою» для майбутніх мирних переговорів щодо припинення розв’язаної країною-агресором РФ війни проти України — оскільки така основа змусить Захід погодитися на всі давні вимоги Кремля.

У березні та червні 2024 року Wall Street Journal (WSJ) і New York Times (NYT) опублікували різні версії проєктів договорів, яких нібито Україна і РФ дійшли у Стамбулі в березні та квітні 2022 року.

З документів випливало, що обидві сторони нібито від самого початку домовилися, що Україна відмовиться від прагнення вступити в НАТО і буде «постійно нейтральною державою, яка не бере участі у військових блоках».

Проєкти договорів також нібито забороняли Україні отримувати іноземну зброю або приймати іноземних військовослужбовців.

Згідно з повідомленнями WSJ і NYT, Росія наполягала на тому, щоб чисельність українських Збройних сил була обмежена 85 тисячами солдатів, 342 танками та 519 артсистемами.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *