Homo sapiens залишається певною загадкою для науки. Ми часто вважаємо себе окремими від решти тваринного світу, зокрема від наших найближчих родичів-приматів. Хоча сучасна наука значно просунулася у відтворенні нашої еволюційної історії, багато її частин досі залишаються незрозумілими. Але що, якби наша загадка походження пояснювалася гібридизацією між шимпанзе та свинею?
Як пише IFLScience, саме таку гіпотезу висунув Юджин М. Маккарті, фахівець із гібридизації, який має докторський ступінь з генетики в Університеті Джорджії. У своєму блозі він припустив, що люди – це результат міжвидового схрещування між свинею та шимпанзе (або бонобо).
Варто зазначити, що ця гіпотеза є надзвичайно маргінальною і не підтримується більшістю науковців у галузях генетики, палеоантропології тощо. Як казав Карл Саган: “Надзвичайні твердження потребують надзвичайних доказів”, а ця ідея не має достатньої наукової доказової бази.
При цьому Маккарті наполягає, що його теорія не є жартом, пародією чи формою тролінгу.
На своєму веб-сайті MacroEvolution він пише: “Я припускаю, що факти, які ми маємо зі спостережень, краще відповідають припущенню про те, що тварина, схожа на шимпанзе або бонобо, у давнину схрещувалася зі свинею, щоб отримати потомство, яке потім спаровувалося назад (‘зворотне схрещування’) з шимпанзе (ніж припущення, що наш родовід поступово віддалявся від мавп)”.
Маккарті також намагається пояснити деякі поширені міфи про гібридизацію. Він зазначає, що не всі міжвидові гібриди є стерильними, а сама гібридизація відіграє важливу роль у створенні нових видів у природі.
На поверхневому рівні люди дійсно можуть нагадувати витягнутих шимпанзе без шерсті та з шкірою, що дещо нагадує свинячу. Також існують непідтверджені твердження, що смак людського м’яса схожий на свинину, але це вже зовсім інша тема.
Маккарті перераховує кілька характеристик, які відрізняють Homo sapiens від приматів, але притаманні свиням: хрящові носи, товсті вії, багатопірамідальні нирки, “гола” шкіра, специфічна будова голосових зв’язок, круглі складки в тонкому кишківнику, відсутність кістки пеніса (baculum) тощо.
Що ж до генетики? Відомо, що геном Homo sapiens збігається з геномом шимпанзе на 99%. Однак зв’язок із свинею менш очевидний. Маккарті пояснює це тим, що “може бути дуже важко ідентифікувати гібриди зворотного схрещування, отримані від кількох повторюваних поколінь зворотного схрещування”. Іншими словами, він вважає, що докази міжвидового схрещування могли бути втрачені через давність подій.
Багато науковців категорично заперечують цю гіпотезу та ставляться до неї вкрай скептично. У (згодом видаленій) публікації палеонтолог Дональд Протеро писав: “Будь-хто, хто вивчає генетику чи еволюцію, негайно перегляне це, тому що це настільки далеко від божевілля, що вимагає подальшого вивчення. Отже, ви натискаєте на посилання, і що ви знаходите? Чи існує маса генетичних даних, рецензованих і опублікованих у поважному журналі, які дозволять нам сприймати цю претензію серйозно? Ні, навіть близько”.
Він також додає: “Він просто черговий дурень, який намагається створити власну версію еволюції, не вдаючись до навчання від решти науки або дослухаючись до більш раціональних вчених (які мали навчити його краще багато років тому)”.
Маккарті, у свою чергу, намагався спростувати критику Протеро та інших науковців. Проте його гіпотеза залишається непідтвердженою і не знаходить підтримки в академічних колах. Хоча ідея про гібридне походження людини може бути цікавою для уявного експерименту, вона стоїть на вкрай хиткій науковій основі і, як сказав Протеро, залишається в царині “фігні”.
Comments (0)