Деякі дії та заяви посланника президента США Стіва Віткоффа, що стосуються врегулювання російського повномасштабного вторгнення в Україну, викликали критику в Білому домі та серед республіканців. Про це пише Reuters.
Порушуючи звичайні процедури безпеки, він запросив Кирила Дмитрієва, російського спецпредставника, який перебуває під санкціями США після вторгнення Росії, у свою особисту резиденцію на вечерю перед зустріччю в Білому домі.
Це викликало тривогу в Білому домі та Державному департаменті, за словами двох осіб, знайомих із ситуацією. Американські чиновники уникають приймати у себе офіційних осіб з Росії, яка має розвинені розвідувальні можливості. Тому вечерю було перенесено, і натомість вона відбулася в Білому домі.
Зазначається, що його пропозиції викликали обурення серед інших республіканців, які вважають, що адміністрація занадто різко повернулася до Москви.
“Деякі республіканці на Капітолійському пагорбі були настільки занепокоєні явною проросійською позицією Віткоффа, що деякі з них згодом подзвонили раднику з національної безпеки Майку Волтцу і держсекретареві Марко Рубіо, щоб висловити своє невдоволення, за словами людини, знайомої з перебігом дзвінків”, – ідеться в статті.
Видання стверджує, що деякі американські та європейські чиновники занепокоєні тим, що, поки Віткофф дотримується стратегії Трампа, РФ користується його відсутністю досвіду за столом переговорів.
“Віткофф має піти, а Рубіо має зайняти його місце”, – йдеться в листі від 26 березня Еріка Левіна, великого донора республіканців. Лист, надісланий групі, до якої входять донори-республіканці, був написаний після його інтерв’ю Такеру Карлсону і виступу на Fox News, і критикував Віткоффа за вихваляння Путіна.
Зазначається, що у Віткоффа багато захисників в адміністрації, які кажуть, що його несправедливо оббрехали посадовці із зовнішньої політики, які дотримуються войовничих поглядів у Республіканській партії, що дедалі більше відмовляється від іноземного втручання. За словами кількох людей, знайомих з їхніми стосунками, Віткофф і Трамп, як і раніше, підтримують міцні особисті стосунки.
Заяви Віткоффа
Віткофф уперше публічно висунув ідею передачі Росії чотирьох українських областей – Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської – в інтерв’ю Карлсону 21 березня.
“Вони російськомовні. Були референдуми, на яких переважна більшість людей вказала, що вони хочуть перебувати під владою Росії”, – сказав він про східні території.
Його заяви шокували багатьох посадовців національної безпеки США – риторика спецпредставника відображала риторику російських чиновників. Західні уряди назвали поспішно організовані референдуми фіктивними і пообіцяли не визнавати їхні результати.
Після зустрічі з представником Путіна Дмитрієвим у Вашингтоні минулого тижня Віткофф сказав Трампу, що найшвидшим шляхом до мирної угоди щодо України є визнання російського статусу над чотирма “спірними територіями” – Донецькою, Луганською, Запорізькою та Херсонською областями.
Comments (0)