5 Квітня, 2025 11:32

Іран відмовляється від переговорів із США, ризик війни зростає: чи попросить Тегеран допомогу у Путіна

Паралельно із зусиллями адміністрації президента США Дональда Трампа щодо врегулювання війни в Україні вельми драматичні події розгортаються у регіоні Близького Сходу, а саме – у питанні іранської ядерної програми. Як вже писало наше видання раніше, Дональд Трамп передав політичному керівництву Ірану лист-ультиматум, у якому Тегеран попередили про загрозу застосування силових методів, якщо іранська програма створення ядерної зброї буде продовжена. У відповідь іранське керівництво відмовилось від прямих переговорів із США, але погодилось на цей варіант за участі третіх країн (найімовірніше, Росії).

США збирають сили для потенційних ударів по Ірану, а Тегеран погрожує відповіддю

Буквально за кілька днів після відповіді Ірану Сполучені Штати почали неприховану військову активність на своїх найближчих до Перської затоки військових базах. Зокрема, стратегічні бомбардувальники, винищувальна та транспортна авіація Військово-повітряних сил США були нещодавно зосереджені на острові Дієго-Гарсія в Індійському океані.

На тлі цього американська преса прямим текстом цитує погрози президента Трампа на адресу Ірану. Наводяться його слова про те, що Іран може “перестати існувати” до вересня 2025 року, якщо не погодиться на угоду про неядерний статус, запропоновану президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом. Зі свого боку Іран відреагував власними військовими погрозами на адресу США, заявивши про розгортання наступального ракетного озброєння та ППО для захисту або навіть можливого превентивного удару по американських військових базах у регіоні.

Варто згадати, що на кінець 2024 року на Близькому Сході перебувало близько сорока тисяч американських військовослужбовців. Загалом Сполучені Штати мають військові об’єкти у більшій частині країн регіону – у Бахрейні, Єгипті, Іраку, Ізраїлі, Йорданії, Катарі, Кувейті, Об’єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії та Сирії. Крім того, із березня 2025 року, дві авіаносні ударні групи проводитимуть спільне патрулювання в Індійському океані: перебування авіаносця “Гаррі Трумен” продовжено ще на місяць, а авіаносець “Карл Вінсон” має прибути найближчими тижнями у зону відповідальності Центрального командування США.

Іран небезпечно наблизився до створення ядерної зброї

Попри те, що деякі західні та ізраїльські медіа повідомляють про заплановану атаку на ядерні об’єкти Ірану й попереджають, що “війна наближається”, не можна вважати, що військовий конфлікт неминучий. Однак слід наголосити на тому, що ймовірність силового сценарію стрімко зросла після відповідних військових приготувань із боку США. Тут необхідно згадати лютневу доповідь Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) про те, що запаси збагаченого урану в Ірані значно збільшилися. Саме це можна розглядати як переламний момент у розвитку іранської ядерної програми – за лічені місяці Тегеран може отримати ядерну зброю, що докорінно змінить баланс сил на Близькому Сході.

Відтак, для США та Ізраїлю весняні місяці 2025 року є вирішальними для остаточного розв’язання іранського ядерного питання. Очевидно, що тут існують два шляхи – силовий (до якого на цей час готуються США) та переговорний, до якого Вашингтон готовий завжди, але Тегеран висуває додаткові умови та поки не приймає цю пропозицію.

Іран не зможе розраховувати на підтримку Росії

Варто нагадати, що раніше у нашому виданні зазначалось, що Росія не передбачає військової допомоги Ірану в разі війни, ба більше – Москва погоджується із тим, що ніщо не має загрожувати існуванню Ізраїлю. Таким чином, на випадок військового сценарію Іран не зможе розраховувати на пряму допомогу Росії, що значно послаблює його позиції в потенційному протистоянні із США. З іншого боку, США можуть розраховувати на пряму військову підтримку Ізраїлю та непряму підтримку з боку країн Аравійського півострова.

Воєнна операція малоймовірна до припинення бойових дій в Україні

Однак на цей час більш ймовірним можна вважати військову активність щодо Ірану як елементу дипломатичного тиску з боку США та примушення Тегерану до виходу на переговорний трек. Не варто забувати, що концептуально Сполучені Штати мають забезпечувати стабільність і безпеку своїх інтересів у трьох регіонах – Європа, Близький Схід і Тихоокеанський регіон, який є ареною протистояння із Китаєм.

При цьому Вашингтону буде вкрай важко адмініструвати та забезпечувати ресурсами два військових конфлікти у зоні власних інтересів з огляду на те, що після російського вторгнення в Україну європейський регіон вже втягнутий у найбільш масштабну й руйнівну війну від часів Другої світової. Таким чином, військовий сценарій проти Ірану може бути успішно реалізований здебільшого тільки після припинення воєнних дій в Україні та виходу обох сторін протистояння на конструктивний переговорний процес за сприяння США, що має трапитись найближчими місяцями.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *