В останні місяці російські війська на війні проти України домоглися переваги у використанні безпілотників, широко застосувавши нововведення – оптоволоконні БПЛА, несприйнятливі до електронних перешкод, пише Le Monde.

Зазначається, що, судячи з усього, саме це справило великий вплив на часткове відвоювання території в Курській області.

Нагадується, що восени 2024 року для розв’язання проблеми радіоелектронного придушення росіяни першими застосували безпілотники з дротовим управлінням, тобто ті, що управляються за допомогою довгого тонкого оптоволоконного кабелю.

Як ідеться у статті, цьому передувало те, що використання FPV-дронів набуло широкого поширення по обидва боки фронту. Згідно зі звітом Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI), від 60% до 70% матеріальних втрат російської армії припадає на ці пристрої.

“Їхнє поширення досягло такого масштабу, що обидві сторони поступово оснастили себе пристроями постановки перешкод, щоб нейтралізувати їх шляхом порушення радіосигналу між пілотом і його апаратом. І щоб обійти ці перешкоди, інженери придумали ідею оснастити їх фізичним зв’язком, що залишається непорушеним доти, доки не розірветься”, – пояснюється в публікації.

У підсумку дрон оснащують надтонкою одноразовою оптоволоконною котушкою, вага якої варіюється від менш ніж 300 г на 1 км до 4,8 кг на 30 км. При цьому “оптодрон” може працювати ближче до землі, зокрема в лісових або міських районах.

Як запевнив французький виробник SEDI-ATI, який пропонує цю технологію, волокно розгортається без ризику заплутування:

“Політ над деревами, над водою, по колу, задом наперед або навіть навколо стовпа – не проблема”.

За словами наукового співробітника кафедри військових досліджень Королівського коледжу Лондона Марини Мирон, коли такі безпілотники вперше з’явилися на передовій, “українці зазвичай насміхалися над ними”:

“Потім вони почали їх копіювати, що доводить їхню ефективність. Оскільки вони несприйнятливі до перешкод, єдиний спосіб їх нейтралізувати – це розстріляти, але це дуже складно”.

Початковий скептицизм подолала практично повна невразливість сигналу, додали у виданні.

“Не можна заперечувати, що ми маємо справу з більш систематичним і, вперше, по-справжньому масованим використанням керованих по дротах безпілотників типу FPV”, – констатував науковий керівник Інституту стратегічних і оборонних досліджень при Університеті Ліон-III Тібо Фуйє.

Наразі українські військові шукають рішення, як нейтралізувати ці російські безпілотники. Один із можливих варіантів – перехоплення “оптодронів” за допомогою спеціальних радарів, на прикладі того, як це раніше демонстрував командир 414-го батальйону ударних безпілотників української армії “Птахи Мадяра” Роберт Бровді:

“Ми щойно розгорнули кілька спеціальних радарів, які виявляють FPV через оптоволокно. На даному етапі вони працюють на відстані від 3 до 4 кілометрів. Потім злітає безпілотник-перехоплювач, наближається до (ворожого) дрона і знищує його за допомогою контрольованого вибуху”.

Він рекомендував армії “швидко і масово” оснаститися цими мобільними радарами, щоб розмістити їх через кожні 2-4 кілометри вздовж лінії фронту.