Чому Нетаньягу ризикує опинитися в одній компанії з Путіним і Каддафі

Біньямін Нетаньягу гнівно відреагував на новини про те, що може бути виданий ордер на його арешт за воєнні злочини та злочини проти людства.

За його словами, це – “моральне знущання історичного масштабу”. Ізраїль “вів справедливу війну проти ХАМАС, геноцидної терористичної організації, яка скоїла найгірший напад на єврейський народ з часів Голокосту”.

Нетаньягу сказав, що Карім Хан, головний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС), – один із “великих антисемітів сучасності”.

Хан, за його словами, схожий на суддів у нацистській Німеччині, які відмовляли євреям в основних правах і сприяли Голокосту. Його рішення вимагати ордера на арешт прем’єр-міністра та міністра оборони Ізраїлю було “бездушним підливанням олії у вогонь антисемітизму, який вирує у всьому світі”.

На відео, яке опублікував його офіс, Нетаньягу говорив англійською. Він робить це, коли хоче, щоб його повідомлення дійшло до найбільш важливої для нього іноземної аудиторії – у США.

Обурення, висловлене прем’єр-міністром і підтримане політичним керівництвом Ізраїлю, викликала заява з ретельно підібраною юридичною термінологією головного прокурора МКС, який є також радником британського короля.

Слово за словом, рядок за рядком, заява створює нищівну серію звинувачень проти трьох головних лідерів ХАМАС, а також прем’єр-міністра та міністра оборони Ізраїлю.

В основі заяви Хана, в якій він викладає своє обґрунтування для запиту ордерів на арешт, лежить рішучість застосовувати міжнародне право та закони збройного конфлікту до всіх його сторін, незалежно від того, ким вони є.

“Жоден піхотинець, жоден командир, жоден цивільний лідер – ніхто не може діяти безкарно”.

Закон, за його словами, не можна застосовувати вибірково. Якщо це станеться, то “ми створимо умови для його знищення”.

Рішення звести поведінку обох сторін до шаблону міжнародного права викликало багато гніву – і не лише в Ізраїлі.

Президент США Джо Байден назвав рішення подавати такий запит на ордери на арешт “обурливим”. Між Ізраїлем і ХАМАС, за його словами, не може бути “жодної еквівалентності”.

ХАМАС вимагав зняти звинувачення проти своїх лідерів, стверджуючи, що прокурор МКС “прирівнює жертву до ката”. Він заявив, що запит на видачу ордерів на арешт ізраїльського керівництва надійшов із запізненням на сім місяців після того, як “ізраїльська окупація скоїла тисячі злочинів”.

Хан не проводить прямих порівнянь між двома сторонами, але стверджує, що вони обидві скоїли низку воєнних злочинів і злочинів проти людства.

Він підкреслює, що ця остання війна відбувається в контексті “міжнародного збройного конфлікту між Ізраїлем і Палестиною, а також неміжнародного збройного конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС”.

Суд розглядає Палестину як державу, оскільки вона має статус спостерігача в ООН, завдяки чому вона могла підписати Римський статут, який створив МКС.

Нетаньягу, своєю чергою, заявив, що за його правління палестинці ніколи не матимуть незалежності.

Вважається, що Ях'я Сінвар, лідер ХАМАС у Газі, переховується десь у палестинському анклаві
Підпис до фото,Вважають, що Ях’я Сінвар, лідер ХАМАСу в Газі, переховується десь у палестинському анклаві

Замість того, щоб бачити ганебні та фальшиві паралелі між, як сказав президент Ізраїлю Ісаак Герцог, “цими жорстокими терористами та демократично обраним урядом Ізраїлю”, правозахисні групи аплодували тому, як прокурор МКС намагається застосувати закон до обох сторін.

Btselem, ізраїльська правозахисна організація, заявила, що ордери демонструють “швидке падіння Ізраїлю в моральну прірву”.

“Міжнародна спільнота сигналізує Ізраїлю, що він більше не може підтримувати свою політику насильства, вбивств і руйнування без відповідальності”, – йдеться у заяві.

Правозахисники багато років скаржилися на те, що могутні західні країни на чолі зі США закривають очі на порушення Ізраїлем міжнародного права, тоді як вони засуджують і застосовують санкції до інших держав, які не належать до їхнього табору.

На їхню думку, заходи, яких вирішили ужити Хан і його команда, давно назріли.

Хан твердить, що три головні лідери ХАМАС скоїли воєнні злочини, які включають винищення, вбивства, захоплення заручників, зґвалтування та тортури.

Це Ях’я Сінвар, лідер ХАМАС у Газі, Мохаммед Дейф, командир бригади Кассам, його військового крила, та Ісмаїл Ханія, голова політичного бюро ХАМАС.

У рамках свого розслідування Карім Хан і його команда опитали жертв і тих, хто вижив під час терактів 7 жовтня.

За його словами, ХАМАС замахнувся на фундаментальні людські цінності: “любов у родині, найглибші узи між батьками та дітьми були спотворені, щоб завдати невимовного болю прорахованою жорстокістю та надзвичайною бездушністю”.

Прокурор зазначив, що Ізраїль має право захищатися. Але “непомірні злочини” не “звільняють Ізраїль від його зобов’язання дотримуватися міжнародного гуманітарного права”.

Нездатність це зробити, за його словами, виправдовує видачу ордерів на арешт Нетаньягу та міністра оборони Йоава Галланта за злочини, які включають морення голодом цивільних як зброю війни, вбивства, винищення та навмисні напади на цивільних.

Від початку військової відповіді Ізраїлю на атаки ХАМАС 7 жовтня президент Байден виступив із низкою докорів на адресу Ізраїлю, висловлюючи стурбованість тим, що він вбиває палестинських цивільних і руйнує занадто багато інфраструктури в Газі.

Але враховуючи, що Ізраїль є близьким союзником США, якого Байден завжди підтримував, президент і його адміністрація не розповідали публічно, що вони мають на увазі.

Тим часом інтерпретація прокурора Хана є чіткою. За його словами, Ізраїль обрав злочинні засоби для досягнення своїх військових цілей у Газі, “а саме, навмисно спричиняючи смерть, голод, великі страждання та серйозні поранення” цивільних осіб.

Прокурор МКС Карім Хан
Підпис до фото,Прокурор МКС Карім Хан

Якими будуть наслідки

Тепер колегія суддів МКС має вирішити, чи видавати ордери на арешт. Тоді держави, які підписали Римський статут МКС, були б зобов’язані затримати цих людей за наявності такої можливості.

Серед 124 підписантів немає Росії, Китаю і США. Ізраїль теж не підписав цей статут.

Але МКС постановив, що він має законні повноваження переслідувати кримінальні дії під час війни, оскільки підписантами є палестинці.

Якщо ордери на арешт будуть видані, це означатиме, що Нетаньягу, прем’єр-міністр Ізраїлю, який найдовше керує урядом, не зможе відвідати близьких західних союзників без ризику арешту.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що дії МКС “не сприяли припиненню бойових дій, виведенню заручників або доставці гуманітарної допомоги”. Але якщо ордери будуть видані, Велика Британія повинна буде провести арешти, якщо вона не зможе довести, що Нетаньягу мав дипломатичний імунітет.

Важливим винятком для Нетаньягу та Галланта є США. Білий дім вважає, що МКС не має юрисдикції в цьому конфлікті, і ця позиція може посилити розкол усередині Демократичної партії Джо Байдена щодо війни.

Постійні союзники Ізраїлю серед демократів можуть підтримати кроки республіканців щодо ухвалення закону про санкції проти посадових осіб МКС або заборону їм в’їжджати в США.

Коли чутки про майбутні обвинувачення почали поширюватися Європою, Америкою та Близьким Сходом кілька тижнів тому, група сенаторів-республіканців висловила Хану та його колегам погрози, які цілком могли прозвучати з кіноекрану.

“Атакуйте Ізраїль – і ми будемо атакувати вас… вас попередили”.

Йоав Галлант також не міг би вільно подорожувати. Його слова під час оголошення про те, що Ізраїль братиме в облогу Газу, часто цитували критики поведінки Ізраїлю.

Через два дні після терактів ХАМАС 7 жовтня Галлант сказав: “Я віддав наказ про повну облогу сектора Газа. Не буде електрики, їжі, палива, все буде закрито… ми боремося з тваринами і діємо відповідно”.

“Ізраїль навмисно і систематично позбавляв цивільне населення в усіх частинах Гази предметів, необхідних для виживання людей”, – йдеться у заяві Хана.

За його словами, люди в Газі дійсно голодують.

Ізраїль заперечує голод, стверджуючи, що брак продовольства викликаний не їхньою облогою, а крадіжками ХАМАС і некомпетентністю ООН.

Якщо буде ордер на арешт Ісмаїла Ханії, голови політичного відділення ХАМАС, йому доведеться більше думати про свої регулярні поїздки для зустрічей з високопоставленими арабськими лідерами. Ймовірно, він проводитиме набагато більше часу на своїй базі в Катарі, який, як і Ізраїль, не підписав Римський статут.

Вважають, що двоє інших звинувачених лідерів ХАМАС, Ях’я Сінвар і Мохаммед Дейф, переховуються десь у Газі. Ордер на арешт не посилює тиску на них. Ізраїль намагався вбити їх протягом останніх семи місяців.

Ордер також поставить Нетаньягу в один ряд з іншими обвинуваченими лідерами, такими як президент Росії Володимир Путін і покійний полковник Муаммар Каддафі з Лівії.

Путіну загрожує арешт за незаконну депортацію та передачу дітей з України до Росії.

Ордер на арешт полковника Каддафі видали за вбивство та переслідування неозброєних цивільних.

Це не надто приваблива компанія для Біньяміна Нетаньягу, лідера держави, яка пишається своєю демократією.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *