Оксфордські вчені почали нове дослідження малярії, спричиненої паразитом Plasmodium vivax. Цей вид паразита відомий своєю здатністю залишатися в сплячому стані в печінці та викликати інфекції через місяці або роки після зараження.
Про це повідомило видання BBC.
У рамках дослідження п’ятеро здорових добровольців в Нідерландах будуть заражені комарами, що переносять паразита, щоб вивчити реакцію організму на рецидиви малярії.
Проєкт, керований професором Анжелою Мінассіан, є першим випадком навмисного зараження здорових людей рецидивуючою малярією в лабораторних умовах. Вчені планують вивчити, як паразит поводиться в організмі та як імунна система реагує на ці процеси.
Учасники будуть під постійним наглядом, а з появою симптомів отримають лікування. Однак сплячі паразити в печінці не будуть знищені, що дозволить вивчити рецидиви протягом шести місяців. Згодом всі учасники пройдуть лікування для знищення сплячих паразитів і залишатимуться під наглядом протягом п’яти років.
“Наша робота, якщо вона буде успішною, дасть змогу створити модель для тестування нових вакцин або ліків, які зможуть знищити паразита в печінці та повністю зупинити рецидиви. Це може докорінно змінити наші методи боротьби з цим складним захворюванням”, – зазначають вчені.
Малярія щорічно вражає понад 200 мільйонів людей і стає причиною понад 600 тисяч смертей, зазначає ВООЗ. Основними збудниками хвороби є паразити Plasmodium, які передаються через укуси комарів.
Особливу загрозу становить Plasmodium vivax, здатний ховатися у печінці та реактивуватися, що значно ускладнює боротьбу із захворюванням в ендемічних регіонах, таких як Південно-Східна Азія та Південна Америка. Існуючі ліки часто не впливають на ці сплячі форми паразита, що вимагає нових підходів до лікування.
Comments (0)