За даними руху “Чесно”, майже в усіх містах країни депутатські фонди значно зросли. Скажімо, у столиці на ці потреби заклали вп’ятеро більше грошей, ніж два роки тому.
Схожа ситуація і у Львові, де цьогоріч кожен із 64 депутатів міської ради зможе розпоряджатися сумою 800 тисяч гривень — на 200 тисяч більше, ніж минулого року, і в чотири рази — якщо порівнювати з 2022м. То що це за фонди і на які потреби депутати зазвичай їх витрачають?
— Депутатський фонд — це частина коштів бюджету громади, якою можуть розпоряджатися місцеві обранці для забезпечення потреб виборців, — розповідає Наталка Бахамент, аналітикиня громадського руху “Чесно”. — Право створювати такі “гаманці” надає закон “Про місцеве самоврядування”, в якому визначено, що органи місцевого самоврядування можуть утворювати цільові фонди, які є складовою частиною спеціального фонду відповідного місцевого бюджету. А порядок формування та використання цих коштів визначається положенням. Депутати можуть скеровувати гроші з фонду або на адресну матеріальну допомогу соціально незахищеним верствам населення, або на видатки благоустрою.
Наразі десять обласних центрів мають депутатські фонди. А саме — Вінниця, Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Київ, Кропивницький, Луцьк, Львів та Одеса. У Харкові, Сумах, Черкасах і Чернігові такі програми раніше теж були, проте їх скасували чи поставили на паузу.
— Який розмір депутатського фонду?
— Різний. Від 40 тисяч гривень на одного депутата у Вінниці — до семи мільйонів гривень у Києві. В Одесі у 2024 році розмір депутатського фонду становив 4 мільйони гривень. Але тамтешня міська рада внесла зміни у положення щодо депфонду. Згідно з ними, якщо депутат пропустив понад половину сесій, то його можуть позбавити права використовувати цей фонд. А в Луцьку всі кошти з такого фонду (4,2 мільйона гривень) минулоріч переказали на потреби ЗСУ.
Натомість в Івано-Франківську депфонди можуть скеровувати на освіту, охорону здоров’я, культуру й спорт, житлово-комунальне господарство, соціальну сферу й інші видатки, наприклад, на будівництво церков чи підтримку правоохоронних органів. У 2022 — 2023 роках депутатський фонд там становив 5,67 мільйона щорічно (135 тисяч гривень на депутата). А вже минулого року він зріс удвічі — до 12,6 мільйона (300 тисяч гривень на обранця).
Зауважу, що загальний бюджет депутатських фондів обласних центрів у 2024 році становив близько 1,2 мільярда гривень. Це доволі значна сума.
— А хто контролює, кому саме і як місцевий обранець виділяє гроші з депфонду? Чи не може він направити їх, приміром, кумові, братові чи сватові?
— На що виділити кошти, вирішують самі обранці. Вони формують плани та погоджують їх з головним розпорядником коштів. Звітують щокварталу й несуть відповідальність за використання грошей. Здебільшого такі звіти (кому надано адресну допомогу чи на якому об’єкті був проведений благоустрій) з’являються на сайтах рад. Але, ніде правди діти, доволі часто “досягнення” за гроші платників податків обранці використовують для власного політичного піару. Особливо це помітно у виборчий період.
Comments (0)