На думку німецького водолаза, “українські диверсанти” не могли здійснити такі масштабні диверсії, як підрив газопроводів “Північний потік”. Німецький підводний археолог Свен Томас вважає версію про “українських диверсантів” практично неможливою.
Вітрильна яхта не могла взяти на борт 400 кілограмів вибухівки
Свен Томас вважає, що здійснити підрив підводних газопроводів “Північні потоки” силами кількох “українських диверсантів” з яхти “Андромеда” практично було неможливо, а розслідування злочину припустилося низки помилок. Про це він розповів в інтерв’ю BILD.
“У міжнародних ЗМІ вже майже два роки обговорюється версія про те, що газопроводи “Північний потік” підірвала група українських диверсантів, яка орендувала вітрильну яхту “Андромеда”. Українці нібито завантажили на борт водолазне спорядження та вибухівку, а згодом встановили її на дні Балтійського моря на глибині близько 80-90 метрів”, – нагадує передісторію видання.
Втім німецький підводний археолог Свен Томас спростував цю версію і вважає її взагалі неможливою. За його словами, для підводного занурення потрібна не одна яхта, а ціла група суден плюс нерухома платформа з кранами, якорями та баластом загальною масою близько 1 тонни.
Отже, щоб поринати з борту яхти, її потрібно було б точно зафіксувати над місцем запланованої диверсії. А для цього необхідно було б опустити на дно 3-4 важкі якорі з канатами довжиною 300-500 м, інакше яхту зносило б у відкритому морі вітром і хвилями.
Другий аргумент Свена Томаса, який доводить нездійсненність такої диверсії, – це потужність двигуна “Андромеди”, який становить 75 кінських сил.
“Цього не вистачило б, щоб залишатися в районі “Північних потоків” за допомогою постійного маневрування. Крім того, яхта не могла б прийняти на борт 400 кг вибухівки”, – вважає водолаз.
Два роки німецька прокуратура проводить розслідування
Майже через два роки після підриву трубопроводу «Північний потік» у Балтійському морі генеральна прокуратура Німеччини видала перший ордер на арешт підозрюваного. Про це йдеться у розслідуванні німецьких видань Süddeutsche Zeitung, Die Zeit та ARD.
Журналісти повідомили, що розшукуваний – громадян України «Володимир З.», який останнім часом жив у Польщі. За даними розслідування, ще двох громадян України, зокрема жінку, слідчі вважають підозрюваними. Вони могли бути причетними до підриву трубопроводу, можливо, як водолази, які прикріплювали вибухівку.
У червні прокуратура Німеччини звернулася до польської влади, сподіваючись, що підозрюваного вдасться заарештувати. Але від польської сторони відповіді не надійшло.
Німецькі слідчі припускають, що «Володимир З.» останнім часом жив у місті на захід від Варшави, але втік – чи повернувся він до України, неясно.
У розслідуванні німецьких журналістів зазначається, що прямих зв’язків цих людей з українською державою не знайдено, а тому залишається незрозумілим, «якою мірою державні органи України могли бути причетні до підготовки та здійснення диверсії».
Нагадаємо, у вересні 2022 року на «Північних потоках» було зафіксовано кілька витоків газу. Під час розслідування пошкоджень газопроводів правоохоронці дійшли висновку, що нитки газопроводів постраждали внаслідок диверсії – слідчі знайшли сліди вибухових речовин.
Деякі західні ЗМІ раніше писали, що до підриву газопроводів може бути причетне «проукраїнське угруповання». Президент Володимир Зеленський спростував причетність України.
Comments (0)