23 Вересня, 2024 3:27 am

Картонні ліжка, кімнати без телевізорів. Українські атлети розповіли про умови життя в олімпійському селищі

У Парижі набирають обертів літні Ігри-2024. Аура – неймовірна, але не обійшлося без скандалів.

Так зване олімпійське селище до 13 серпня стане меккою не лише для українських олімпійців, але й для всіх найкращих спортсменів світу. 

В АПАРТАМЕНТАХ — НІЧОГО ЗАЙВОГО 

“В олімпійському селищі зупинилися представники 22-х із 26 дисциплін, у яких представлені українські спортсмени, — розповідає Іван Бондарчук, заступник шефа олімпійської місії України. — Окремо від усіх мешкають футболісти, представники кульової та стендової стрільби, а також стрільби з лука. Футбольна збірна змагається у різних містах, а стрільці перебувають у Шатору, де розташований “Національний стрілецький центр” (за 300 кілометрів на південь від Парижу. — Авт.). Щодо основного олімпійського селища, то українці проживають в окремому дев’ятиповерховому будинку. Ми зайняли майже всю споруду за винятком кількох кімнат, які віддали румунській делегації”. 

Соломія Братейко, одна з лідерок нашої України з настільного тенісу, каже, що будинок, де живуть українські спортсмени, важко не впізнати, бо на ньому майорять великі синьо-жовті прапори. “Умови скромні, але цілком прийнятні для життя. Ми ділимо кімнату з колегою по команді Маргаритою Пісоцькою. Апартаменти маленькі, ліжка картонні, але на них дуже зручно спати. Телевізора у кімнаті немає, але він нам і не потрібен. У кімнаті є тумбочка, вентилятор, вішаки, тобто нічого зайвого. На нас двох ще є окрема простора вітальня з кріслами й столиком. Словом, мені подобається”, — каже Соломія Братейко. Й відзначає особливе ставлення французьких волонтерів до українців. “Вони нас усіляко підтримують і бажають перемоги не лише на Олімпіаді, але й у війні, — зауважує спортсменка. — Єдиний маленький мінус у тому, що не всі волонтери володіють англійською мовою. А загалом аура у селищі унікальна”. 

Цікава деталь: збірна США з баскетболу, сформована із зірок НБА, свої поєдинки проводить у Ліллі, але мешкає в олімпійському селищі в Парижі лише заради того, щоб відчути ауру. І на матчі до Лілля зірки на чолі з найкращим бомбардиром в історії НБА Леброном Джеймсом дві години їдуть потягом.

За словами Соломії Братейко, в олімпійському селищі чудові умови для дозвілля. “Тут дуже гарно все облаштовано, — каже тенісистка. — Є баскетбольні майданчики, велосипеди, лежаки, ігрові автомати, кав’ярні з безплатною кавою та круасанами, маленькі автобуси, на яких можна покататися, а також сувенірні магазини”. До речі, учасникам Ігор дозволили забрати ковдри та покривала зі своїх номерів на пам’ять про виступ на паризькому турнірі. 

“ТАК, Є М’ЯСО, Є РИБА. АЛЕ НЕ СКАЖУ, ЩО ВСЕ ДУЖЕ СМАЧНО” 

Організатори Олімпійських ігор — 2024 неабияк змінили харчування з акцентом на рослинну їжу. Вони подвоїли кількість веганських страв порівняно з літніми Олімпійськими іграми 2020 року в Токіо та літніми Олімпійськими іграми 2016 року в Ріо-де-Жанейро. Щонайменше 33 відсотки страв у ресторані селища — рослинні. 

“Там справді можна знайти чилі з бобами та сейтаном, протеїнові смузі, вівсянку з насінням чіа та інші страви, — розказує Соломія Братейко. — Але й поціновувачам традиційної кухні є що спожити”. 

Та не всі олімпійці задоволені французькою кухнею. Представники низки збірних дорікнули, що харчування у Парижі поступається тому, що було в Токіо. “Харчування посереднє, — вважає Богдан Нікішин, старший тренер жіночої української команди з фехтування на шпагах, який вперше перебуває на Олімпіаді як наставник, зате брав участь як спортсмен у чотирьох попередніх Олімпійських іграх. — У ресторані я не знайшов вишуканих страв. Так, є м’ясо, є риба, але не скажу, що все дуже смачно”. 

У СВІТОЛІНОЇ ВКРАЛИ… КРОСІВКИ 

Не обійшлося на Іграх і без гучних скандалів. Зокрема, шість плавців з Південної Кореї залишили олімпійське селище через погані транспортні умови. “На вулиці прохолодніше, ніж у автобусі. Там, як у сауні. Зазвичай дорога від олімпійського селища до басейну займає 40 — 45 хвилин. Нам знадобилося понад півтори години. Вікна були заклеєні скотчем, імовірно, через побоювання терористичних атак. Щось треба із цим робити”, — пояснив журналістам демарш плавець Хван Сун Ву. 

Ще одна проблема — високий рівень бандитизму. Олімпійське селище розташоване на півночі Парижа в районі Сен-Дені, який називають небезпечним. Місцеві радять ховати телефони та сумочки подалі від очей. Територія, на якій проживають учасники Олімпійських ігор, з усіх сторін оточена поліцією. Посилено працюють правоохоронці й в інших районах столиці Олімпіади. 

Утім, крадіжок уникнути не вдалося. Жертвою місцевих крадіїв став легендарний бразилійський футболіст Зіко, в якого під час поїздки в таксі поцупили цінності на 500 тисяч євро. Обікрали в потязі Ніцца — Париж і невістку еміра Катару. Відомо, що вона везла понад 10 брендових сумок. 

Українська тенісистка Еліна Світоліна теж потрапила у неприємну ситуацію. У нашої спортсменки вкрали кросівки в роздягальні. До речі, Світоліна стала єдиною з-поміж 140 українських спортсменок, яка відмовилася від проживання в олімпійському селищі й оселилася в орендованій квартирі. Каже, що на її рішення не вплинула крадіжка кросівок. Відмову пояснила проблемами зі здоров’ям. 

“Попри всі недоліки, господарі Ігор загалом впоралися. — підсумовує Богдан Нікішин. — Тут усе добре організовано. Особливо мені імпонують самі турніри. Французи зуміли привабити глядачів на трибуни й зробити зі змагання велике шоу. І це родзинка Олімпійських ігор — 2024”. 

Вероніка Марченко, лідерка збірної України зі стрільби з лука, для якої це треті Олімпійські ігри в кар’єрі, зауважує: її неймовірно вразило те, що трибуни заповнені. “На інших міжнародних змаганнях зі стрільби з лука такий аншлаг рідко побачиш. Так, умови скромні, телевізорів немає, але ж ми приїхали змагатися, а не дивитися телевізор”, — наголосила спортсменка. 

ДО РЕЧІ 

ОЛЬГА ХАРЛАН УВІЙШЛА В ІСТОРІЮ 

Аж 72 години після відкриття Олімпійських ігор українські вболівальники не могли дочекатися нагород від наших спортсменів. Першою порадувала фанатів Ольга Харлан, яка виборола бронзову медаль у фехтуванні шаблею. 

У поєдинку за третє місце 33-річна українка програвала кореянці Чой Су Йон з рахунком 5:11, але зуміла в підсумку вирвати перемогу — 15:14. Це вже п’ята олімпійська медаль у кар’єрі легендарної спортсменки. В її доробку є “золото” Пекіна-2008 та “срібло” Ріо-2016 у командних турнірах, а також бронзові медалі в особистих змаганнях Лондона-2012, Ріо-2016 та Парижа-2024. Харлан наздогнала плавчиню Яну Клочкову за кількістю нагород, а також поставила унікальний рекорд: шаблістка стала першою українкою, яка здобувала медалі чотирьох різних Олімпійських ігор. 

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *