23 Вересня, 2024 1:30 am

Ковід повернувся: у деяких регіонах рівень захворюваності за тиждень зріс у чотири рази

Лікарі кажуть, що SARS-CoV-2 не вичерпав свого потенціалу. Кожну чергову хвилю захворюваності зумовлюють мутації вірусу.

Фото depositphotos.com

Фото depositphotos.com

A+ A++

За даними директорки департаменту охорони здоров’я КМДА Валентини Гінзбург, до медзакладів столиці щоденно потрапляє близько 20 хворих з ускладненнями від коронавірусу. З початку року від цієї хвороби в Києві померли вже 52 особи. На Львівщині рівень захворюваності на коронавірусну інфекцію наприкінці липня зріс у чотири рази. А в Рівненській області лише за минулий тиждень зареєстрували 139 випадків підтвердженого COVID-19. Істотне збільшення захворюваності спостерігається і в інших регіонах. 

Щобільше, у США та Європі стрімко поширюється новий штам коронавірусу FLiRT. То чому ковід знову розгулявся і чим небезпечний новий штам? 

— SARS-CoV-2, збудник епідемії COVID-19, не вичерпав свого потенціалу. Вірус мутує і повертається до нас, — каже Федір Лапій, кандидат медичних наук, дитячий інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики. — На відміну від грипу, якому більше притаманна сезонність, на коронавірус хворіють упродовж усього року. Зокрема, і влітку. 

— Так, фіксуємо збільшення кількості хворих на COVID-19, — розповідає Наталія Іванченко, генеральна директорка обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, головна державна санітарна лікарка у Львівській області. — За останній тиждень маємо збільшення захворюваності у чотири рази. Зауважу, що йдеться про підтверджені випадки ковіду. 

— У першій половині липня до нас госпіталізували дев’ять діток із COVID-19, — зауважує Вікторія Бергтравм, лікарка-пульмонологиня Центру дитячої медицини лікарні “Охматдит”. — Минулого тижня лікували пацієнта з ускладненням, пов’язаним з коронавірусною інфекцією. У дитини була пневмонія, але стан — некритичний. В останні вихідні липня привезли пацієнта з болями в животі. Наші лікарі виключили хірургічну патологію. Після цього у приймальному відділенні зробили тест на COVID-19, який виявився позитивним. Чи якось болі в животі пов’язані з коронавірусною інфекцією, поки що не можемо встановити. 

— Проте таких серйозних ускладнень, які фіксували під час попередніх спалахів, тепер немає. Тобто зазвичай перебіг захворювання середньої важкості, з мінімальними ускладненнями для дихальної системи. Лише один пацієнт із 10-ти може потребувати дотації додаткового кисню, — каже Ольга Кобевко, лікарка-інфекціоністка ОКНП “Чернівецька обласна клінічна лікарня”.

— Чому саме тепер спостерігається зростання рівня захворюваності? Це якось пов’язано із перебуванням дітей у таборах? 

● Ф. Лапій: 

— Традиційно для багатьох інфекцій, які поширюються повітряно-крапельним шляхом, рівень захворюваності зростає у великих колективах. Цього слід очікувати й у вересні, коли діти знову підуть до школи. 

— А які штами коронавірусу виявляють у хворих? 

● Н. Іванченко: 

— Не маємо інформації про те, які саме типи COVID-19 у нас циркулюють нині (раніше у МОЗ повідомляли, що в Україні виявлено 36 різних типів коронавірусу. — Авт.). Але йдеться про субваріанти штаму Omicron. Перебіг захворювання у тих, хто підхопив вірус із цією мутацією, переважно такий, як при звичайній респіраторній хворобі. Не виникає важкої кисневої залежності. Однак усі штами коронавірусу небезпечні для груп ризику: людей з патологіями, хронічними хворобами та ослабленим імунітетом, осіб, старших за 60 років. 

читайте також:Олімпійські ігри-2024: спалахнув скандал довкола амуніції українських спортсменок

● О. Кобевко: 

— У жодній лікарні, де лікуються пацієнти з COVID-19, не знають, які штами у них циркулюють. Навіть під час пандемії лікарі не могли порівнювати перебіг захворювання, бо не знали, у кого штам Delta, а в кого — Omicron. В областях рандомно відбирали зразки, які передавалися для секвенування у референс-лабораторію Центру громадського здоров’я. 

— А наскільки небезпечна кожна нова версія SARSCoV-2? I що відомо про новий штам коронавірусу FLiRT? 

● Н. Іванченко: 

— Щодо нового штаму коронавірусу FLiRT або KP.2, то раніше, за даними Центру контролю і профілактики хвороб США, серед усіх випадків COVID-19, які реєструвалися у США, його частка становила 16%. А згодом вона зросла до 30%. Тобто спостерігається тренд зростання мутацій штаму коронавірусу FLiRT. Але досі не повідомлялося про те, що в нас його виявляли. Загалом KP.2 не дає серйозніших ускладнень за своїх попередників. І немає підстав вважати, що вакцини й усталені методи лікування COVID-19 не працюватимуть проти нової мутації. 

— Чи можна нині вакцинуватися безплатно? 

● О. Кобевко: 

— Варто отримати хоча б одну дозу препарату тим, хто раніше не був щеплений. Адже з практики знаю, що у вакцинованих перебіг хвороби значно легший, ніж у тих, хто не вакцинувався. До прикладу, тепер у нас на лікуванні перебувають вагітні, які не отримували жодної дози вакцини. А COVID-19 при вагітності небезпечний як для жінки, так і для плоду. 

● Ф. Лапій: 

— Ще у квітні цього року Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) підготувала оновлені рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19. Ревакцинація рекомендована лише певним категоріям осіб через 6 — 12 місяців після введення попередньої дози. Зокрема, йдеться про вагітних, осіб з помірними або важкими імунодефіцитними станами (дорослі й діти віком понад 6 місяців). Але безплатна вакцина доступна не тільки для цих категорій, а й для всіх. Зробити щеплення можна в сімейного лікаря або в пункті щеплення. 

Також для зниження ризику зараження коронавірусом потрібно стежити за особистою гігієною: мити руки та користуватися дезінфекційними засобами. Варто дотримуватися соціальної дистанції, використовувати маски, уникати закритих приміщень з великим скупченням людей, провітрювати кімнати, проводити вологе прибирання оселі. І дуже важливо дотримуватися правила: “Захворів — сиди вдома”. Зниження настороженості сприятиме поширенню збуднику COVID-19.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *